Energoblok ORC – kogenerace na biomasu

Při příležitosti nově zprovozněné technologie pro centrální zásobování elektřiny a teplem v Bouzově bylo 27. 9. 2016 uskutečněno slavnostní otevření této technologie – energobloku ORC. Všichni návštěvníci si tak mohli na vlastní oči prohlédnout a doslova osahat unikátní systém kogenerace na biomasu, která je svým provedením unikátní nejen v České republice, ale i v celoevropském kontextu.

Energoblok ORC vyrábí elektřinu a teplo z biomasy prostřednictvím horkovzdušného kotle. Výstupní parametry ORC jsou 110 až 150 kW elektrického výkonu a až 900 kW energie tepelné, kdy samotné množství tepla je regulováno online na základě požadavků ze sítě CZT. „Unikátnost celé technologie spočívá právě v její velikosti. Můžeme vidět podobné systémy v celé řadě tepláren nejen v České republice. Nikde ale nenajdeme paradoxně tak malou jednotku, jakou je právě ORC Energoblok zde v Bouzově. To dává provozovateli možnost využít elektrickou energii primárně pro pokrytí spotřeby v místě bez nutnosti zásadního prodeje do sítě elektrické energie. Samotné množství dodávaného tepla se pak řeší přesně na míru dané lokality. Investor tak dostává do rukou vysoce efektivní nástroj pro výrobu elektřiny a tepla bez zbytečných energetických přebytků,“ uvedl zástupce dodavatele společnosti B:POWER, a. s., Ing. Josef Géba.

„Tím, že se nám podařilo dohodnout se s investorem na výstavbě a provozování nové technologie pro vytápění obce Bouzov nám odpadá jedna velká starost, a sice dlouhodobě ztrátový provoz stávající kotelny na biomasu,“ řekl v úvodní řeči starosta obce Ing. Zdeněk Foltýn. „Nechtěli jsme jít cestou experimentů. Celý návrh vychází z prostého využití aktuálních, na trhu dostupných a ověřených technologií. To nás vedlo k jasnému rozhodnutí postavit zde právě tento Energoblok ORC,“ dodala jednatelka investiční společnosti 2299, s. r. o., Iveta Hornová.

Po společném přestřižení pásky, kterého se ujali starosta obce, zástupce investora zástupci dodavatelské společnosti, byla všem návštěvníkům z řad odborné i laické veřejnosti detailně prezentována technická problematika technologie Energobloku. Palivem pro kotel od českého výrobce Fiedler je dřevní štěpka v kombinaci s pilinami. Spaliny vstupují do ORC jednotky od holandského výrobce Triogen, kde ohřívají organickou látku pro pohon turbíny a následnou výrobu elektrické energie. Teplo a horká voda pro vytápění obce se získává z chladicího okruhu samotné turbíny.

Společnost B:POWER, která je generálním dodavatelem technologie Energobloku, se zaměřuje na výstavbu energetických zdrojů s využitím technologií ORC. K dnešnímu dni společnost zajišťuje servis pro více než 40 zařízení po celé Evropě.

Red (Zdroj: B:POWER)

Foto archiv/B:POWER

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *