Zahraniční experti pomáhají na Ostravsku

Evropský program EIT Climate-KIC poprvé přivedl do Česka zahraniční experty na klima. Profesionálové se zájmem o klima z Chorvatska a Maďarska pomáhali v Moravskoslezském kraji s nízkouhlíkovou transformací. I když byl program netradičně veden v online režimu, podařilo se pro Moravskoslezský kraj vytvořit dva nové udržitelné projekty. Vyhodnocení projektu proběhlo v polovině listopadu skrze platformu Zoom.

Organizátorem iniciativy pro Česko bylo letos Moravskoslezské inovační centrum Ostrava (MSIC), které skrze polského koordinátora Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk propojovalo pioneery v oblasti ochrany klimatu s vhodnými organizacemi. Během šestitýdenní stáže pracovali zahraniční profesionálové na projektu ozelenění budov Moravskoslezského inovačního centra a na systému hodnocení projektu POHO 2030 organizace Moravskoslezské investice a development pro ekologický rozvoj Pohornické krajiny Karvinska.

Moravskoslezskému inovačnímu centru se v programu podařilo propojit s Chorvatkou Mirelou Uzelac, která se zabývá botanikou a navrhla pro MSIC ozelenění areálu T-parku v Ostravě. Realizace návrhu bude použita v rámci plánované rekonstrukce v nejbližších dvou letech. Organizace Moravskoslezské investice a development současně pozvala Agnes Deme z Maďarska, která zde vytvořila systém vyhodnocování jednotlivých aktivit pro transformaci těžební oblasti Karviné v udržitelný region (POHO 2030). Na základě její práce vznikl „semafor“ pro projekty – zelené mají pozitivní vliv na oblast, oranžové potřebují částečnou modifikaci a červené projekty by se neměly realizovat vůbec.

Do programu se mohli zapojit všichni experti, profesionálové, či studenti doktorského studia se zkušenostmi v oblasti klimatu, cirkulární ekonomiky či udržitelnosti. Ti byli následně propojeni s hostitelskou organizací, která chtěla pomoci nebo poradit s konkrétním projektem.

„Vzhledem k epidemii koronaviru probíhal program vzdáleně, i přesto s ním máme skvělou zkušenost jak my, tak vybraní experti – stážisté,” zhodnotila průběh koordinátorka Pioneers into Practice Klára Golabová z Moravskoslezského inovačního centra. Po úspěšném prvním ročníku se aktivita bude pravděpodobně opakovat i v roce 2021. O koordinátorovi pro Českou republiku se rozhodne v průběhu roku, projekt i nadále financuje celoevropská organizace EIT Climate-KIC.

Red (Zdroj: CIRA Advisory)

1 Foto archiv/E21)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *