Vypsání podpory pro OZE nic nebrání

Dne 26/9 Energetický regulační úřad (ERÚ) oznámil, že nevydá cenová rozhodnutí pro obnovitelné zdroje bez notifikace Evropské komise. Podle zástupců Komory obnovitelných zdrojů ČR ale notifikace proběhne a obnovitelné zdroje se dočkají standardního podnikatelského prostředí. Důvody pro nevypsání podpory neexistují ani podle Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace.

Podle Komory OZE posuzování podpory pro obnovitelné zdroje pokračuje pozitivně. Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo, že proces posuzování podpory obnovitelným zdrojům Evropskou komisí tzv. notifikace je věcně u konce, zbývají jen finální prakticky formální a procedurální náležitosti. Evropská komise tedy, jak už bylo uvedeno, při prověřování českého systému pro obnovitelné zdroje uvedené do provozu před rokem 2013 považuje podporu za přiměřenou a v souladu s vnitřním trhem. To znamená, že podpora měla, je a má být vyplácena.

“Není důležité, jestli se podpora vypíše o nějaký týden dříve nebo později, zásadní je, že provozovatelé obnovitelných zdrojů se konečně a zaslouženě dočkají standardního podnikatelského a právního prostředí, budou se tak moci soustředit na práci, tedy výrobu čisté české energie,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE. Místopředseda Komory OZE a předseda CZ Biom Jan Habart uvedl: “Oceňujeme profesionální přístup českých úřadů i Evropské komise, je to zásadní kauza s dopadem na národní hospodářství včetně bankovního sektoru, drobných investorů, zemědělců, obcí i provozovatelů s účastí státu, jako např. podniků povodí, které provozují řadu malých vodních elektráren.”

Důvody pro nevypsání podpory na příští rok neexistují ani podle Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace. „Podporu pro obnovitelné zdroje by bylo možné zastavit jen v případě, že by Evropská komise shledala, že je tato podpora neslučitelná s vnitřním trhem unie. To ostatně vyplývá i z textu cenového rozhodnutí o vypsání podpory z prosince loňského roku. Nic takového však není projednáváno a Komise ani nic podobného České republice nesdělila,“ řekl Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Veronika Hamáčková, ředitelka Solární asociace, k tomu dodává. „Ministerstvo průmyslu udělalo během jednání s Komisí maximum pro stabilizaci obnovitelných zdrojů energie. Několik cest do Bruselu jsme podnikli také a věřím, že se společnými silami a pomocí odborných podkladů podařilo komisi vysvětlit, že je česká podpora obnovitelných zdrojů zcela v pořádku. Šetrná energetika je moderní obor, který se však u nás bude moci dále rozvíjet pouze v případě, že se podaří stabilizovat také situaci na ERÚ. Nejistota, kterou svými kroky předsedkyně ERÚ vyvolává, ohrožuje využití místních čistých zdrojů energie.“

Red (Zdroje: Komora OZE, AliES a SA)

Foto archiv/ČT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *