Vítězové v soutěži Obnovitelné desetiletí

Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost na slavnostním galavečeru vyhlásila a ocenila vítěze v soutěži Obnovitelné desetiletí. Více než 80 přihlášených projektů, využívající obnovitelné zdroje energie, jež vznikly na území ČR v posledních deseti letech, bylo rozděleno do pěti kategorií.

Projekt Obnovitelné desetiletí vznikl v letošním roce pod hlavičkou Solární asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost. Jeho cílem je ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které za posledních deset let vznikly na území České republiky, a zároveň upozornit na zajímavé a inovativní projekty využívající obnovitelné zdroje v ČR. Jedním z mediálních partnerů byl i časopis Energie 21. Slavnostní vyhlášení proběhlo v říjnu v Radlické kulturní sportovně v Praze 5.

V kategorii Obnovitelná energie pro rodiny získal první místo projekt pod názvem Ostravská zelená domácnost 2.0, který jednak efektivně využívá zelenou energii z vlastní solární elektrárny a zároveň nabízí vysokou přidanou hodnotu pro majitele elektromobilů z okolí, kteří mohou využít dobíjecí stanici s dobrovolnou platbou umístěnou přímo před domem.

Ocenění Šetrná energie v podniku získal energeticky soběstačný volnočasový hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy zásobovaný elektřinou z vlastní vodní a fotovoltaické elektrárny a teplem z tepelných čerpadel.

Obec Kněžice, která se stala zcela energeticky nezávislou, ročně ušetří 45 milionů korun, byla oceněna v kategorii Chytrá energie měst a obcí.

Vítězný projekt v kategorii Obnovitelný start-up myslel na majitele chytrých telefonů. Solární lavička CapaSitty společnosti Full Capacity, s. r. o., která poskytuje kromě odpočinku i internetové připojení a možnost dobíjení telefonů.

Kategorie Chytrá energie v diplomce byla určena studentům, kteří se obnovitelnými zdroji zabývali ve svých akademických pracích. Porota nejvíce ocenila výzkum doktoranda Jiřího Vrány, zabývající se redoxními průtočnými bateriemi, který vznikl na VŠCHT v Praze a má potenciál pro využití v průmyslovém měřítku.

Cenu veřejnosti, o níž rozhodovali v online hlasování čtenáři novin Deníku, získal projekt Sluneční teplo pro bytový dům na pražském Hloubětíně. Pro celkem 166 bytových jednotek tam úspěšně zajišťuje teplo 100 solárních kolektorů.

„Vybrat vítěze v jednotlivých kategoriích nebylo snadné. Většina projektů představovala od A do Z propracovaný systém, který je šetrný k životnímu prostředí a přináší konkrétnímu subjektu značné energetické úspory. Potvrdilo se ovšem, že nejoblíbenějším obnovitelným zdrojem je sluneční energie, protože solární panely měla na střeše naprostá většina projektů. Pevně věřím, že tato soutěž inspiruje ostatní, a podpoří se tak další rozvoj obnovitelných zdrojů energie v ČR,“ řekla Veronika Hamáčková ze Solární asociace. Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost k tomu dodal: „Přestože podíl obnovitelných zdrojů energie v poslední době příliš neroste, jsme rádi, že soutěž měla takový ohlas a že se nám podařilo složit porotu ze skutečných kapacit v oboru. Můžeme tak podpořit výjimečné projekty, které mohou sloužit jako inspirace pro všechny, kteří jsou ve využívání obnovitelných zdrojů angažování, případně o jejich využití zatím jen uvažují.“

Více o projektu je na www.obnovitelnedesetileti.cz.

Red (Zdroj: PR.Konektor)

Obrázky:

V kategorii Obnovitelná energie pro rodiny získal první místo projekt Ostravská zelená domácnost 2.0 (foto Marie Bartošová)

Ocenění v kategorii Šetrná energie v podniku získal energeticky soběstačný hotelový areál Davidův mlýn (foto Marie Bartošová)

V kategorii Chytrá energie měst a obcí byla oceněna Obec Kněžice (foto Marie Bartošová)

V kategorii Obnovitelný start-up zvítězila solární lavička CapaSitty (foto Full Capacity s.r.o.)

V kategorii Chytrá energie v diplomce zvítězil doktorand Jiří Vrána z VŠCHT Praha s redoxními průtočnými bateriemi (foto Jiří Vrána)

Cenu veřejnosti v online hlasování čtenářů Deníku získal projekt Sluneční teplo pro bytový dům v pražském Hloubětíně (foto Photon Energy)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *