Virtuální elektrárny promění energetiku

V energetice nyní probíhá největší změna za posledních 100 let a Česká republika není výjimkou. Důkazem jsou první projekty fotovoltaických elektráren v kombinaci s bateriemi, které již brzy najdou nové uplatnění. Budou sloužit jako základní prvek nové energetiky, kde se výrobci elektřiny vzájemně propojí pomocí tzv. virtuální elektrárny s využitím technologie BlockChain.

Díky nové legislativě, kterou přinesl Zimní energetický balíček EU, se již během 2 až 3 let začnou rozvíjet virtuální elektrárny i v Česku. A právě o problematice virtuálních elektráren, BlockChainu, akumulaci energie a aktuálních trendech ve fotovoltaice budou diskutovat přední experti na 5. ročníku mezinárodní konference Smart Energy Forum, která se uskuteční 19. listopadu v Praze.

Jedním z témat konference budou virtuální sítě. Například v Německu největší světový výrobce domácích baterií, společnost Sonnen, propojil více než 40 000 bateriových fotovoltaických elektráren do největší světové virtuální sítě pod názvem SonnenBatterie Pool (tzv. SBP). O výhodách platformy bude na konferenci hovořit německý expert Oliver Koch, který ve společnosti Sonnen působí jako ředitel technického vývoje.

Pokud se jako majitel střešní fotovoltaiky stanete členem komunity SBP, pak ušetříte nejen za nákup elektrické energie, ale díky dodávce domácích baterií za zvýhodněnou cenu získáte účinný záložní zdroj proti riziku tzv. Black-Outu (tj. přerušení dodávek elektřiny ze sítě). Navíc, v rámci komunity SBP můžete vydělat na obchodování se solární energií nebo si nakoupit levnou elektřinu v noci a pak ji spotřebovat ve dne, kde jsou ceny elektřiny nejvyšší (tzv. arbitráž). V neposlední řadě můžete poskytovat pomocí baterií podpůrné služby přenosové síti nebo si třeba levně dobít elektromobil, a to nejen doma, ale i na cestách v rámci sítě vybraných partnerů SBP.

Celý program konference a možnost registrace na konferenci Smart Energy naleznete na webu www.smartenergyforum.cz. Bonus: Pro čtenáře portálu/časopisu platí 20% sleva na vstup na odborný fotovoltaický workshop za účasti předních expertů. Při online registraci je nutné zadat slevový kupón: SEF20.

Red (Zdroj: SolarniNovinky.cz)

Technologie BlockChain se významně uplatí také v energetice. Foto archiv/Forbes

Členství v komunitě SBP přináší mnoho výhod včetně úspor. Foto archiv/Sonnen

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *