Studenti budou stávkovat za klima

Středoškoláci a středoškolačky opět opustí lavice a zúčastní se globální stávky za klima. Po celém světě vyjdou studenti a studentky do ulic 24. září. Klimatická krize se musí řešit celosvětově, ale politici a političky ze všech koutů světa stále nedělají dost České odvětví mezinárodního hnutí Fridays for Future proto cílí na nadcházející volby do Poslanecké sněmovny.

Studenti a studentky se opět chystají do ulic. Mladí aktivisté se mimo jiné odvolávají na v srpnu zveřejněnou část šesté hodnoticí zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Podle zprávy stojíme před několika body zlomu. Pokud tyto hranice překročíme, klimatickou změnu a její dopady již nepůjde zastavit. Podle jednoho ze scénářů budoucího vývoje má však lidstvo stále šanci udržet globální oteplení pod bezpečnou hranicí 1,5 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Abychom toho dosáhli, musíme v nejbližších letech podstatně snížit množství vypouštěných emisí skleníkových plynů. Právě říjnové volby a nadcházející volební období budou podle studentů zásadním milníkem pro řešení klimatické krize.

“Nacházíme se v klimatické krizi, ke které podstatně přispívá Česká republika. Vláda, která vzejde z říjnových voleb, bude hrát stěžejní roli v řešení klimatické krize. Nemůžeme čekat další čtyři roky. Musíme se snižováním emisí skleníkových plynů začít ihned. Stávkujeme už přes dva roky a věci se dávají do pohybu, ale hrozivě pomalu. Nadcházející volby nesou symbolické heslo Teď nebo nikdy. Další čtyři roky bez klimatické akce odnesou naše děti a další generace.“ řekla mluvčí Fridays for Future Stela Joudal.

Aktivisté i aktivistky dále představili své požadavky, ve kterých apelují na budoucí vládu. Česko má podle studentů tři hlavní cíle:
– Udržet globální oteplení pod 1,5 °C v porovnání s teplotami před průmyslovou revolucí;

– Změna cíle: Od HDP ke spokojenému životu v planetárních mezích;
– Tvořit klimaticky i sociálně spravedlivou společnost.

„Neustále slyšíme argument protistrany: Dokud nemáte plán, jak tuto krizi řešit, tak za námi nechoďte. Teď ale konkrétní požadavky máme. A Česká republika je potřebuje naplnit. Dochází nám čas a každá země včetně ČR je za svůj podíl na klimatické krizi zodpovědná,“ řekla mluvčí Fridays for Future Klára Bělíčková.

Podle Fridays for Future by měla být po volbách opět zřízena pozice ministra (resp. ministryně) bez portfeje, a to především pro mezirezortní koordinaci agendy ochranu klimatu. „ S řešením klimatické krize nesmíme čekat na stranické pletky, a proto by tuto pozici měl zastávat někdo nejen odborný, ale také nadstranický.“ uvedl člen hnutí Petr Doubravský.

Největší česká stávka za klima bude probíhat 24. září v Praze na Malostranském náměstí se symbolickým začátkem za minutu dvanáct. Stávkovat se však bude i v dalších městech, například v Brně nebo Ostravě.*

Zdroj: Fridays for Future (www.fridaysforfuture.cz)

Foto archiv/Greenpeace

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *