Spolupráce na stavbě hydroelektrárny

Česká hydroenergetická skupina Hydropol postavila a uvedla do provozu vodní elektrárnu Lavoreit v severoitalském regionu Furlansko-Julského Benátska. Jde o významný přírůstek do portfolia této energeticko-developerské společnosti, která realizuje projekty na čtyřech světadílech. V tomto případě se na financování projektu vůbec poprvé podílela německá banka Bayerische Landesbank (BayernLB), a to přibližně částkou 120 milionů korun.

Hydroelektrárna Lavoreit se nachází v blízkosti severoitalského města Tolmezzo v provincii Udine, součásti regionu Furlansko-Julského Benátska. Čerpá z potenciálu stabilně silného toku řeky Chiarsò, která pramení v Dolomitech nedaleko hranic s Rakouskem. Při výrobě využívá tradiční přetlakovou Francisovu vodní turbínu, která je zárukou spolehlivé produkce při spádu téměř 50 metrů.

„Uvedení elektrárny Lavoreit do provozu je pro naši společnost dalším významným milníkem v podnikání v Itálii, kde posiluje pověst Hydropolu jako spolehlivého partnera pro development, akvizice a provoz obnovitelných zdrojů energie,“ podtrhuje Jan Tošnar, ředitel společnosti Hydropol. Zároveň si pochvaluje mezinárodní spolupráci, která dokončení projektu umožnila a jejíž součástí byly subjekty hned z několika států Evropy.

Financování projektu Lavoreit vůbec poprvé pro Hydropol zajišťovala německá nadnárodní komerční banka Bayerische Landesbank (BayernLB), jež má v oblasti obnovitelných zdrojů energie bohaté zkušenosti a mnohaletou tradici. Bavorská banka poskytne Hydropolu v první fázi 16 milionů Euro, což se v přepočtu rovná necelé půl miliardě korun. Tyto finanční prostředky budou v první fázi použity na refinancování italského portfolia Hydropolu.

„S BayernLB plánujeme spolupracovat i na dalších projektech v Itálii. Lavoreit a refinancování stávajícího portfolia bylo prvním úspěšným krokem, na kterém chceme do budoucna stavět dál. Naše spolupráce se zakládá na parametrech, které slibují vzájemnou prospěšnost pro obě strany.,“ shrnuje Jan Tošnar základní stavební kameny nového partnerství.

Projekt je součástí širší investiční strategie společnosti na území regionů centrální severní Itálie. Firma zde vlastní celkem sedm projektů, realizovaných buď formou výstavby „na zelené louce“, nebo akvizice fungujících elektráren a jejich modernizací. Lavoreit spadá do první kategorie a Hydropolu se podařilo dotáhnout projekt od prvotního developmentu až po připojení do sítě.

Red (Zdroj: Hydropol)

Foto archiv/Hydropol*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *