Solární ohřev venkovních bazénů

Vyhřívané venkovní bazény jsou v rozvinutých zemích Evropské unie významnými spotřebiteli energie. Nebýt finanční krize, možná by ceny fosilních paliv a tím i náklady na ohřev vody nadále rostly. Solární systémy sice mají vyšší investiční náklady, jejich výhodou však je, že Slunce provozovateli nikdy nevystaví fakturu za dodanou energii. Solárním ohřevem vody ve venkovních plaveckých bazénech se zbývá i mezinárodní projekt SOLPOOL.

Výhodou solárního ohřevu venkovních bazénů je, že sluneční záření je k dispozici zpravidla tehdy, kdy je energie pro ohřev bazénu nejvíce potřeba. Solární systém může v závislosti na jeho velikosti zvýšit průměrnou teplotu vody o 2 °C i více. Plavecká sezóna se tedy může prodloužit o jeden až dva měsíce. Tato možnost je však využívána jen zřídka – málokterý vyhřívaný venkovní bazén má prodlouženou provozní sezónu.

 

Nízké požadované teploty umožňují v podstatě použít jakékoli kolektory. Limitující není kvalita nebo teplotní odolnost komponent, ale cena systému. Z těchto důvodů je možno uvažovat o dvou základních skupinách: ploché zasklené kolektory a nezasklené absorbery. Každá z uvedených skupin má své výhody. Zajímavou možností je rovněž vzduchový kolektor. Naproti tomu je zbytečné pro ohřev bazénové vody pořizovat drahé vakuové kolektory.

 

Solární systémy mají ve srovnání s konvenčním ohřevem vyšší investiční náklady. Provozní náklady jsou naopak velmi nízké. I bez dotací jsou nezasklené absorbery výhodnější než konvenční ohřev, ještě výhodnější by mohly být vzduchové kolektory, pro ty však chybí finanční kalkulace. Zasklené kolektory vycházejí ekonomicky srovnatelně s konvečním ohřevem. Možnost získat dotace však může situaci změnit. Dotace na solární systémy mohou v současnosti žádat jen nepodnikatelské subjekty.

 

SOLPOOL je mezinárodní projekt na podporu solárního ohřevu vody ve venkovních plaveckých bazénech. Projekt je primárně určen pro velká veřejná koupaliště, principy jsou však využitelné i pro malé soukromé bazény. Záměrem je nahradit ohřev fosilními palivy a u nových instalací zvýšit podíl solárního ohřevu.

 

Celý článek je otištěn v čísle 2/09 časopisu Energie 21.

 

Autor: Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., manažer projektu SOLPOOL, Czech RE Agency, o. p. s., bronislav@czrea.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *