Rozhodlo se, ale přitom chybí informace

Vláda ČR se rozhodla sama si půjčit a pak úvěrovat obrovské náklady na nový reaktor v Dukovanech. Kromě toho MPO zpracovalo návrh zákona, kterým má poskytnout garantovanou výkupní cenu elektřiny z nového bloku na nejméně 30 let. Tu zaplatí české domácnosti a firmy v ceně za elektřinu. ČEZ má navíc právo předat celý projekt státu v okamžiku, kdyby se některé (utajené) smluvní parametry změnily.

Informace vychází v časopise Energie 21 č. 3/2020.
Zásadním problémem při rozhodování o dostavbě Dukovan jsou chybějící vládní ekonomické analýzy, které by věrohodně ukázaly skutečné náklady, které zaplatí jak spotřebitelé elektřiny, tak případně daňoví poplatníci. Ekologické organizace přitom upozorňují, že:
– Udávané investiční náklady v rozmezí 140–160 miliard korun (tzv. overnight costs) neodpovídají reálnému stavu porovnatelných projektů v Evropě a ve světě.
– Udávaná doba stavby sedm let je nadmíru optimistická a není obvyklá ani v Číně. Každé zpoždění však s sebou nese výrazné navýšení původně předpokládaných nákladů. To již vedlo až ke krachu i silných firem, jako Westinghouse a Areva. V případě krachu projektu a nesplácení státem poskytnutého úvěru však půjdou náklady na vrub daňových poplatníků.
– Udávaná výše garantované výkupní ceny 50–60 eur/MWh pro ČEZ je nerealisticky nízká. Vychází z propočtů z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky z ledna 2015, které byly kritizovány již tehdy. Klíčovým parametrem, který určí výši garantované výkupní ceny, je vnitřní výnosové procento. Akcionářům ČEZ, s výjimkou ministerstva financí, se určitě nebude líbit hodnota IRR kolem pěti procent. Podle výpočtů ekonoma Jana Ondřicha, které mají ekologické organizace k dispozici, může výše garantované ceny dosáhnout 138 eur/MWh. Pak by ovšem spotřebitelné elektřiny museli ročně zaplatit asi 20 miliard rozdílu po dobu nejméně 30 let.
Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, k tomu řekl: “Na stole by měly ležet jasné ekonomické propočty, kolik vládní plán na nový reaktor v Dukovanech přijde spotřebitele elektřiny a daňové poplatníky i se všemi očekávatelnými riziky.“
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí Duha, řekl: “Nechce se mi věřit, že by čeští ministři vymysleli způsob podpory výstavby jaderného bloku s poloviční garantovanou výkupní cenou než jejich kolegové ve Velké Británii. A vsadil bych se, že v případě spuštění nových Dukovan budeme jako spotřebitelé dorovnávat v důsledku garantované výkupní ceny průměrně 50 eur za každou megawatthodinu.“*
Red (Zdroje: Zelený kruh, Hnutí Duha a Calla)
Foto archiv/ČEZ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *