Rakousko přijalo nový energetický zákon

Rakouský parlament aktuálně schválil dvoutřetinovou většinou zákon o obnovitelných zdrojích energie, který vytvoří právní a finanční nástroje pro přechod země na 100 % elektřiny ze slunce, větru, vody a biomasy do roku 2030. Do rozšíření obnovitelných zdrojů bude každý rok investována jedna miliarda EUR. Rakouská vláda tak plní svůj plán zajistit legislativní změny nezbytné pro přechod na 100 % vlastní elektřiny z obnovitelných zdrojů. Naopak česká vláda hledá cestu k podpoře obnovitelných zdrojů zatím bezvýsledně už několik let.

V Rakousku jsou nyní nastaveny i podmínky pro vznik energetických společenství, která umožní každému se na využívání obnovitelných zdrojů podílet. Pro zákon hlasovali poslanci vládních stran (Lidovců a Zelených) i opoziční sociální demokracie. Rakouské vládě stačil na přípravu a schválení zákona rok a půl. Naše vláda efektivní cestu k podpoře obnovitelných zdrojů zatím stále hledá. V poslanecké sněmovně nyní čeká na 3. čtení zákon, který by měl zavést podporu výroby obnovitelné elektřiny formou aukcí. Paragrafy pro vznik energetických společenství v něm chybí.

Podle zákona aktuálně schváleného v rakouském parlamentu se má roční výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v Rakousku do roku 2030 zvýšit o zhruba 50 %, konkrétně o 27 terawatthodin (TWh). Nárůst zajistí 11 TWh elektřiny z fotovoltaických elektráren, 10 TWh energie z větru, 5 TWh z vodních elektráren a 1 TWh ze zařízení na využití biomasy. Zapojit se budou moci i běžní Rakušané: program milion střech vybavených fotovoltaikou je jednou z důležitých součástí, stejně jako podpora vzniku energetických společenství. Ve větrné energetice by mělo ročně vzniknout okolo 120 nových turbín. Norma garantuje také investice do využití zeleného vodíku pro průmysl.

Zákon o obnovitelných zdrojích je ve skutečnosti komplexní novelou deseti různých energetických norem. Navazuje na předchozí novelu zákona, která již před dvěma desetiletími nastavila stabilní prostředí pro investice v tomto průmyslovém sektoru. Přináší i zásadní podmínky pro rozvoj komunitní energetiky – tedy způsobu, jak se na výrobě, skladování a spotřebě čisté elektřiny bude moci podílet prakticky každý. Nastavuje podmínky pro tzv. energetická společenství obnovitelných zdrojů v souladu s evropskou legislativou.

„Rakousko se díky novému zákonu může stát jedním z prvních států EU, který rozběhne podporu pro energetická společenství. Zelenou tak v Rakousku dostanou projekty, kde si lidé pomocí mobilní aplikace sdílejí podíly elektřiny vyrobené v solární elektrárně na střeše bytového domu, ať už vlastního, nebo třeba nějakého ve svém sousedství,“ komentuje příležitost, kterou má Rakušanům otevřít nový zákon, Martin Ander, specialista na komunitní projekty působící ve Svazu moderní energetiky. Příklady takových projektů jsou popsány v nedávno zveřejněné studii Energeticky aktivní spotřebitelé ve vybraných zemích EU, ve které právě Martin Ander analyzoval rakouské pilotní projekty energeticky aktivních spotřebitelů.

Česká Poslanecká sněmovna po letech příprav projednává novelu zákona o podporovaných zdrojích, aktuálně je před třetím čtením, které má proběhnout 14. července 2021. Jedním z bodů je návrh provozní podpory pro nové projekty obnovitelných zdrojů formou tržní soutěže o podporu v aukcích, které má vyhlašovat vláda. Původní vládní návrh přitom počítal s podporou pouze nových projektů větrných a vodních elektráren a spalování skládkového plynu. Rozšíření o fotovoltaiku během jednání ve Sněmovně podpořili poslanci Marian Jurečka (KDU-ČSL), Petr Dolínek (ČSSD) a následně i Petr Třešňák (Piráti). Hospodářský výbor i Ministerstvo průmyslu a obchodu podpořili zařazení solární energetiky mezi zdroje, pro které bude moci vláda vyhlásit aukční podporu po druhém čtení.

“Za něco málo více než rok dokázala rakouská vláda připravit a prosadit změnu zákona na podporu obnovitelných zdrojů, včetně podpory zeleného vodíku nebo aktivních spotřebitelů energie. Čeští politici a političky mají šanci oživit nastartovat moderní energetiky 14. července. V ten den bude sněmovna projednávat ve třetím čtení novelu zákona o podporovaných zdrojích, která je šancí na zavedení aukční podpory pro nové projekty obnovitelných zdrojů,” komentuje dění v Rakousku a  situaci v Česku Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Šra (Zdroj: Svaz moderní energetiky)

Foto archiv/StartupEnergy*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *