Provoz průmyslové baterie je efektivní

Projekt využití velkokapacitní baterie pro vyhlazování odběrových špiček a jako zálohování provozu výrobního závodu holdingu Fenix Group v Jeseníku byla zahájen v roce 2018 a po více jak roce provozu je zřejmé, že je plně funkční a rychlá bude i jeho návratnost.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 1/2020.

Výrobní závod společnosti Fenix Group v Jeseníku zajišťuje výrobu systémů topných kabelů a rohoží, sálavých panelů, sálavých pohledových a mramorových panelů a jeho součástí je také výrobní technologie extrudérů a vstřikovacích lisů a galvanovna s práškovou lakovnou. Díky modernizaci a investicím z posledních let je velká část výroby automatizována (lisovacími a tvářecími stroji), části výrobních procesů jsou robotizovány. Rezervovaný příkon je 700 kW a tarif Amper Business-VN.

S myšlenkou využití velkokapacitní baterie ve výrobním závodě přišel majitel a zakladatel společnosti Fenix Group Ing. Cyril Svozil a jeho zadání bylo od počátku jasné – využít dobré zkušenosti z instalace bateriového úložiště v provozu nového administrativního centra společnosti Fenix Trading v Jeseníku a vyzkoušet v pilotním projektu spolehlivost a ekonomickou návratnost velkokapacitní průmyslové baterie od společnosti AERS s. r. o, která je součástí holdingu Fenix Group.

„Loni v květnu jsme formou třídenní akce prezentovali našim partnerům výsledky provozu, v té době jsme se soustředili hlavně na technickou stránku věci a spolehlivost celého řešení,“ říká ředitel společnosti AERS, s. r. o., Mgr. Cyril Svozil jr. a dodává: „Reálný provoz a dlouhodobá měření už v té době potvrdily, že úložiště funguje po celou dobu zcela dle očekávání a plní všechny hlavní funkce, které od něj investor očekával.“

Stanice SAS je v rámci pilotního projektu využívána i pro řešení a ověřování optimalizačních funkcí pro širší průmyslové a komerční uplatnění stanic SAS v široké obchodní praxi. Pilotní aplikace je současně vzdáleně monitorována společností AERS a Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT.

Technické řešení špičkovací akumulační stanice ve výrobním závodě společnosti Fenix, s. r. o., v Jeseníku bylo oceněno i v rámci 17. ročníku celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2018. Cenu Titul ČEEP 2018 v kategorii Inovace a cenu Technologické agentury ČR převzal v listopadu loňského roku za projekt Ing. Cyril Svozil, ředitel a předseda správní rady společnosti Fenix Group, a. s.

Hlavními oblastmi využití SAS jsou energetické stanice pro podporu průmyslových provozů a dynamické energetické balancovací stanice pro široké rozmístění v distribučních soustavách s hromadným řízením pro omezení vlivu místních výroben z OZE. Špičkovací akumulační stanice může být svým modulárním konstrukčním uspořádáním využita také ve 20tistopých speciálně upravených kontejnerech jako mobilní energetický zásobník, například pro oblasti bez stálého zdroje elektrické energie či pro oblasti s nízkou kvalitou sítě.

Další aplikací jsou akumulační nabíjecí stanice pro elektromobily ve formě kontejnerové nabíjecí akumulační stanice pro silniční čerpací stanice nebo pevné akumulační stanice pro nabíjení elektromobilů v rámci korporátní sféry, obchodních center, administrativních objektů nebo aglomeračních celků.*

(Další informace o využití velkokapacitních baterií jsou na www.aers.cz).

Red (Zdroj: AERS)

Obrázky:

Stanice SAS má několika funkčních celků, včetně bloku výkonových měničů 2 x 350 kW a velkokapacitního akumulačního uložiště 2 x 307 kWh se systémem BMS

Schéma SAS pro typizované aplikace

Graf týdenního minutového odběrového diagramu

Kromě úspory nákladů na výkon je hlavním přínosem stanice stabilita dodávek energie bez mikrovýpadků

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *