Proti horku je nejlepší domácí chlazení

Každý rozumný člověk již ví, že globální oteplování není výmysl, ale fakt, kterému je třeba čelit. Lepší už to zkrátka nebude a interiér domu či bytu je třeba účinně chránit. Proti přehřívání interiérů pomáhají kvalitní venkovní žaluzie, částečně i tepelná izolace stěn. Když ale udeří teploty nad 30 °C, pomůže jen klimatizace nebo plošné chlazení. Důležité je, že oba systémy zároveň v chladném období slouží k vytápění.

Výtah z obsahu článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2016.

Klimatizaci již celkem známe, ale plošné chlazení je v našich končinách stále ještě trochu novinkou. Nejúčinnější je stropní chlazení, ale využívá se také chlazení stěnové a podlahové.

Chlazením, vytápěním, zdravotně technickými instalacemi a rozvody plynu se zabývá i společnost Insta-PL, s. r. o., Prievidza. Firma do systémů montuje jen osvědčené výrobky renomovaných značek – například klimatizaci a tepelná čerpadla Viessmann, chlazení Rehau a tepelná čerpadla a další topné sytémy IDM Energiesysteme.

Pokud se rozhodneme pro standardní nástěnnou klimatizaci, musíme mít na paměti tři důležité věci: volbu vhodného systému, jeho správnou instalaci a správný provoz. Jelikož jde jak o peníze, tak o zdraví, je třeba se obrátit na odborníky.

Například firma Insta-PL montuje jen ověřenou klimatizaci Viessmann.Na práce i techniku poskytujeme záruky 2 roky. Také profesionální instalace je velmi důležitá, protože například při nesprávném sklonu odvádění kondenzované vody z vnitřní jednotky by mohlo docházet k tvorbě plísní.

Plošné chlazení vytváří především příjemnou tepelnou pohodu. Pracuje totiž na sálavém principu, kde se celá plocha vodou v trubkách ochladí na teplotu přibližně 18–19 °C. Plošné chlazení je vhodné i pro alergiky, protože nevíří prach, nevyfukuje chladný vzduch, nezpůsobuje průvan ani podchlazení a je nehlučné. Zejména stropní chlazení je tak velmi vhodné do ložnic, obývacích pokojů a dětských pokojů.

Velkou výhodou je, že plošným chlazením lze nejen chladit, ale i topit, neboť se může proměnit v systém „tepelného čerpadla“.

Gro (Zdroj: Insta-PL, s. r. o.)

Obrázky:

Podmínkou prospěšnosti a efektivity nástěnné klimatizace je výběr vhodného systému, odborná instalace a správný způsob provozu. Foto archiv/Viessmann

Nejúčinnější je stropní chlazení, ale využívá se také chlazení stěnové a podlahové. Foto archiv/Rehau

Společnost Insta-PL je výhradním zástupcem rakouského výrobce tepelných čerpadel IDM Energiesysteme na slovenském trhu. Foto archiv/Insta-PL

Podlahové či stěnové chlazení lze změnou provozního režimu proměnit ve vytápění. Foto archiv/topení levně.cz

 

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *