Příjemné a úsporné vytápění infrapanely

Volba otopného systému, který by splňoval podmínky konkrétního objektu a současně i představy uživatele obytných prostor, lze přirovnat k alchymii. Nejde totiž jen o dosažení potřebného tepelného komfortu, ale také abychom za realizaci a provoz nezaplatili víc, než je nutné. Důležitou roli hraje i výsledné uspořádání interiéru. Tipem pro příjemné a přitom úsporné vytápění jsou elektrické infrapanely.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 číslo 6/2019.

Při volbě parametrů vytápění musíme vycházet z energetické náročnosti domu či bytu, která odpovídá kvalitě zateplení a hodnotám, jež rozhodují o tom, zda jde o nízkoenergetický, pasivní, či dokonce aktivní standard. Ne každý systém je totiž univerzálně použitelný. K nejdůležitějším kritériím výběru patří výkon otopného systému, který by neměl být příliš nízký, ale ani naddimenzovaný. Zejména ve druhém případě jsme totiž nuceni přetopené místnosti zbytečně větrat, případně takzvaně „škrtit“ zdroj tepla, a tak negativně ovlivňovat jeho životnost. Stanovení ideálních hodnot je úkolem pro odborného technika.

Komfortním zdrojem tepla jsou sálavé přímotopy na elektřinu (tzv. infrapanely), a to zejména vzhledem ke snadnosti instalace a provozu – často stačí obyčejná zásuvka. Je samozřejmě ke zvážení, v jakých případech se vyplatí pro vytvoření tepelné pohody v celém bytě, a kdy je lepší využít je pouze jako příležitostný nebo doplňkový zdroj. Zajímavou variantou jsou hlavně pro vlastníky staveb, splňujících standardy a požadavky norem pro energeticky šetrné objekty – nejen z pohledu příznivých pořizovacích cen přímotopů a jejich obvykle podařeného vzhledu, ale také kvůli možnosti získat od distributora lepší cenovou sazbu a rozdělení spotřeby na nízký a vysoký tarif.

Co bychom měli vědět

*Infrapanely představují nejúspornější elektrické vytápění, a to díky kombinaci příznivé pořizovací ceny, provozních nákladů, nutné údržby a ceny instalace samotného topení.

*Infrapanely sálají teplo stejných vlnových délek jako slunce. Záření stejného typu se využívá například v infrasaunách a slouží jako léčebný prostředek. Neprodukují elektromagnetický smog v místnosti o nic víc než například rychlovarná konvice nebo televize.

*Mají-li infrapanely sloužit jako hlavní zdroj vytápění, je lepší rozvést kabely napevno a skrýt je do drážek a lišt. V případě doplňkových zdrojů lze tělesa zapojit do zásuvky. V obou případech však oceníte termostatickou regulaci, která představuje další úsporu energie.

*Infrapanely lze vlastně přirovnat ke kachlovým kamnům v deskové formě, ovšem místo dřeva je zdrojem tepla elektřina. Typická je pro ně větší či menší převaha sálavé složky nad konvenční.

*Vzhledem k tomu, že inrafrapanely neohřívají přímo vzduch, jímž záření neomezeně a téměř netečně prochází, ale předměty a plochy v místnosti, je jeho faktická teplota vždy nižší než teplota okolí. Všechna tělesa v interiéru tak vlastně hrají roli sekundárních zdrojů tepla.

*Vytápění infrapanely je vhodné pro novostavby i pro rekonstruované objekty. Montáž těles se obvykle obejde prakticky bez jakékoliv stavebně-technické přípravy.

*Každou místnost lze pomocí infravytápění dimenzovat přesně podle vypočítaných tepelných ztrát a regulovat samostatným termostatem s možností centrálního ovládání přes počítač či tablet.

*Úsporným parametrem je také subjektivní vnímání tepla: při infračerveném vytápění vzniká pocit tepelného komfortu už při teplotě vzduchu o 3 až 4 °C nižší než u konvenčního přenosu tepla. Každý stupeň přitom znamená úsporu 5 až 6 % energie.*

Ašr (Zdroj: Časopis Praktik)

Obrázky:

Sálavé panely předávají teplo podobně, jako Slunce nebo kachlová kamna. Foto archiv/Pion

Infravytápění nijak nezvyšuje cirkulaci vzduchu v obytných místnostech. Foto archiv/Ecosun

Panel lze za standardních podmínek pro připojení umístit i do koupelny. Foto archiv/Mall.cz

Oblíbené jsou zejména typy kombinované s dekorem jako hřejivé obrazy. Foto archiv/Wellina

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *