Chceme spravedlivou a udržitelnou obnovu

Přes 180 neziskových organizací, společností, mládežnických organizací a místních i regionálních iniciativ střední a východní Evropy formou dopisu vyzývá vlády svých zemí, aby aktivně podpořily Evropskou zelenou dohodu. A to ještě před jednáním Evropské rady, kde příští týden budou vlády členských států Evropské unie diskutovat o nových klimatických cílech EU pro rok 2030.

Premiéři Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Rumunsku a Bulharska obdrželi výzvu podepsanou širokou regionální koalicí představitelů a představitelek občanské společnosti, kteří žádají o využití strategií a financí na obnovu ekonomiky, jež zvýší klimatické cíle EU pro rok 2030, zajistí sociální spravedlnost a zlepší stav životního prostředí, hospodářství i zdraví obyvatelstva. Vlády zemí střední a východní Evropy by měly přijmout vize, reformy a inteligentní politické strategie, které mohou účinně řešit hospodářskou, zdravotnickou i klimatickou krizi současně.

Evropská unie dosud ještě nikdy nepřipravila využití tolika veřejných prostředků, které by nás mohly rychleji přiblížit klimatické neutralitě. Tuto situaci je potřeba vnímat jako příležitost, díky níž by regiony s velkými uhlíkovými emisemi mohly snadněji pokročit vstříc čisté energetice a hospodářství. V současnosti neexistuje strategičtější investice než vyšší podpora aktivit v klimatické oblasti.

Výzva dále upozorňuje, že následky klimatické změny na náš region dopadají už dnes. Očekává se, že tyto problémy mohou způsobit pokles prosperity a zhoršení životních podmínek, přičemž škody by dosahovaly až 175 miliard EUR ročně. Extrémní počasí vyvolává značný pokles úrody, zhoršuje problémy s vodou a stojí za vlnami veder ve střední a východní Evropě.

Občanská společnost a další aktéři výzvy požadují, aby národní plány na podporu obnovy a odolnosti i plány na využití fondů EU zajistily dostatečně ambiciózní klimatická opatření v souladu s cílem Pařížské úmluvy na udržení oteplení pod 1,5 °C. „Náš ekonomický model by měl být slučitelný s ochranou klimatu a sociální spravedlností. Během uplynulého půl roku pandemie se ozvaly statisíce občanek a občanů, odborníků a odbornic, osobností akademické sféry, umění i občanské společnosti a požadují ekonomickou a společenskou obnovu v souladu s našimi společnými lidskými a evropskými hodnotami – a k nim patří i řešení klimatické krize na národní i evropské úrovni. Nemůžeme si dovolit provizorní řešení ani taková opatření v nynější ekonomické krizi, která by prohloubila už existující problémy,“ zdůrazňuje se ve výzvě.

Red (Zdroj: Klimatická koalice)

 

Komentáře ke článku 1

  • Josef

    Zlepšení klimatu by se podle mě mělo stát ve všech zemích jednou z priorit, pokud se tu nechceme umořit. Za poslední dobu mi přijde, že je o tom čím dál tím i víc slyšet a je to dobře. Ne všichni hold na to slyší, ale každý krok ke zlepšení se počítá, za poslední dobu si všímám hodně elektroaut, u nás doma to řešíme zelenou elektřinou přes bezDodavatele, jiní to řeší třeba fve a ostatní si k tomu vlastní cestu třeba teprve hledají. Jenom se to nesmí odkládat a snižovat tomu důležitost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *