Autonomní řízení vyžaduje komunikaci

V rámci evropského dopravního projektu C-Roads představila společnosti O2 novou dopravní mobilní aplikaci a vozidlovou jednotku, která umožňuje komunikaci vozidel a okolní infrastruktury. Hlavní přednosti novinky nám v rozhovoru představil Jiří Vítek, Senior Product Manager ve společnosti O2.

Jak nová mobilní aplikace funguje a co všechno umí?

Jedním z cílů projektu C-Roads je zvýšení bezpečnosti na silnicích nejen v České republice, ale i v rámci celé Evropské unie. A právě k tomu naše nová mobilní aplikace významně přispívá. Díky spojení aplikace a vozové jednotky dokážou auta komunikovat nejen mezi sebou, ale také s dopravními značkami, železničními přejezdy, vozidly záchranného systému nebo semafory. Mobilní aplikace řidiče prostřednictvím mobilního telefonu nebo informačního panelu na palubní desce upozorní na nebezpečí v dopravě, blížící se sanitu nebo na železniční přejezd, kterým bude projíždět vlak.

Jaký je princip spojení mezi aplikací a vozovou jednotkou?

Mobilní aplikace i vozidlová jednotka využívají tzv. hybridní komunikaci, která kombinuje vysokorychlostní mobilní síť a technologii Wifi pro auta. Proměnlivé dopravní značky, servisní auta nebo vozidla IZS vysílají informace do centrálních dopravních systémů, a ty se řidičům obratem objeví v mobilní aplikaci. Ta řidiče upozorňuje například na práce na silnici, pomalu jedoucí nebo stojící automobil, blížící se vozidlo IZS, přednost veřejné dopravy, železniční přejezd nebo i špatné počasí.

Čím se systém odlišuje od již používaných zařízení na trhu?

Informace poskytované v rámci systému C-Roads se na první pohled mohou zdát podobné těm, co již poskytují některé „komunitní“ aplikace, kde informace mezi sebou sdílí jednotliví uživatelé. Přitom se ale může stát, že jste zavaleni spoustou mnohdy protichůdných údajů, které se objevují na displeji – a to důležité zanikne.

Náš systém je postaven na šíření ověřených informací, systému pro validaci manuálně zadaných zpráv a pokročilým systémem pro vyhodnocení důležitosti souběhu mnoha zpráv tak, aby uživatel dostal takovou informaci, která mu zachrání život. Když to shrnu, pracujeme s garantovanými informacemi a pokročilými algoritmy pro doručení významné události uživateli systému.

Připravila Kateřina Krajňák, B.I.D. services, s. r. o.

Více se o nové aplikaci (včetně možnosti testování) dozvíte na konferenci Čistá mobilita v chytrých městech, dne 14. 11. 2019.

Obrázky:

Dopravní mobilní aplikace

Vozidlová jednotka

Jiří Vítek, Senior Product Manager ve společnosti O2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *