Odstartovala soutěž Obnovitelné desetiletí

V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto moderního odvětví chce sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás za tu dobu vznikly. Ocenění s názvem Obnovitelné desetiletí získají projekty v pěti různých kategoriích.

Nejlepší z projektů využívajících obnovitelné zdroje mohou na podzim tohoto roku získat ocenění s názvem Obnovitelné desetiletí. „Ceny projektům udělíme v pěti kategoriích, první tři se týkají již realizovaných projektů v rodinných domech, firmách nebo městech. Další dvě kategorie otevírají dveře budoucím projektům, které jsou zatím jenom na papíře,“ řekl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost, která spolu se Solární asociací soutěž organizuje.

Do kategorie Obnovitelná energie pro rodiny se mohou hlásit například rodinné nebo bytové domy využívající solární panely, tepelná čerpadla nebo třeba ohřívající vodu pomocí kotlů na biomasu. Ocenění Šetrná energie v podniku zase získá firma, která se snaží snižovat spotřebu fosilních zdrojů a využívá k tomu třeba bioplynovou stanici. Do kategorie Chytrá energie měst a obcí se zase mohou hlásit obce, které energií z obnovitelných zdrojů zásobují své obyvatele nebo alespoň obecní budovu. Začínající společnosti, které se zabývají hledáním energeticky soběstačných řešení, mohou získat ocenění v kategorii Obnovitelný start-up. Pro nadějné studenty, kteří se obnovitelnými zdroji energie zabývají již na vysoké škole, je připravena kategorie Chytrá energie v diplomce. Pro všechny projekty platí, že by měly pomáhat zvyšovat energetickou soběstačnost budov, snižovat náklady na energie a šetřit životní prostředí.

Projekty se mohou přihlašovat do 11. září 2016 na webové stránce projektu www.obnovitelnedesetileti.cz. Hodnotit je bude porota z řad odborníků na obnovitelné zdroje, akademiků i zástupců politické reprezentace. Současně dostane prostor veřejnost, která pomocí online hlasování zvolí svůj projekt napříč kategoriemi. Galavečer se slavnostním vyhlášením nejlepších projektů za účasti mnoha politických představitelů i osobností veřejného života proběhne 13. října.

Vítězné projekty získají patřičnou publicitu a stanou se tak inspirací pro všechny, kdo o využívání šetrných zdrojů zatím jenom uvažují. Oceněné nápady z kategorií věnovaných budoucnosti mohou získat potřebné konzultace pro svůj další rozvoj. Nejlepší studentský projekt navíc získá finanční odměnu určenou pro svůj další rozvoj.*

Kompletní informace o soutěži je na www.obnovitelnedesetileti.cz, případně na stránkách www.alies.cz a www.solarniasociace.cz.

JiT (Zdroj: PR.Konektor, s. r. o.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *