Na trhu se mohou prosadit jen funkční bioplynové stanice

Počátkem května se ve Vejprnicích na Plzeňsku uskutečnil již třetí ročník tradiční akce Den bioplynu, který pořádala firma Agri Fair, s. r. o. ze Stodu u Plzně. Tentokrát se uskutečnil u příležitosti dokončení stavby bioplynové elektrárny společnosti Š+L Drůbežárna Vejprnice, s. r. o. Významným hostem byl i majitel firmy Biogas Hochreiter GmbH p. Johann Hochreiter, který redakci také poskytl rozhovor.

V dopolední části akce proběhly přednášky a individuální jednání zájemců o bioplynovou elektrárnu se zástupci zúčastněných firem. Úvodního slova se ujali jednatelé společnosti Agri Fair, s. r. o., Ing. Zdeněk Klempera a Ing. Radek Kucharik, kteří v krátkosti firmu představili, popsali činnosti jednotlivých středisek a poděkovali za příkladnou spolupráci investorovi bioplynové elektrárny p.Václavovi Štefánkovi. 

 

Jako další vystoupil zástupce Komerční banky a.s., který nastínil možnosti financování těchto staveb. Zajímavou přednášku měl Prof. Ing. Michal Dohanyos CSc. z VŠCHT v Praze, který  popsal  biologické pochody při tvorbě bioplynu a pohovořil o probíhajícím výzkumu na BPE Deštná, kde se hodnotí výnosnost bioplynu z jednotlivých hybridů kukuřice. Biolog firmy Agri Fair Ing. Jiří Pastorek popsal konkrétní stav a biologický proces v bioplynové elektrárně Vejprnice.

 

Po přestávce zástupce firmy AgroConsult Bohemia, s. r. o., účastníky informoval o novinkách v dotačních titulech a možnostech a podmínkách získávání dotací pro realizaci těchto projektů. Poté jednatel společnosti Ing. Klempera prezentoval technologii Hochreiter. Odpoledne se návštěvníci přesunuli na bioplynovou stanici do Vejprnic u Plzně, kde si prohlédli všechna technologická zařízení a obdrželi mnoho dalších informací o chodu bioplynové elektrárny, která již dva měsíce dosahuje 100% výkonu.

 

Významným hostem na Dni bioplynu byl i majitel firmy Biogas Hochreiter GmbH p. Johann Hochreiter, který redakci zodpověděl několik dotazů z oboru bioplynu: Kromě jiného poradil potencionálním investorům, aby spolupracovali s praktikem, který má zkušenosti, a nevěřili dodavatelům, které mají pouze dobré vystupování a dobře rozumí teorii bioplynových elektráren. Budoucnost BPS vidí optimisticky a momentální poptávka to dokazuje. Jen doufá, že se na trhu aby se na trhu prosadí jen skutečně funkční bioplynové elektrárny. Tato selekce z hlediska kvality v Německu již začala, ale firmy Biogas Hochreiter GmbH se nedotkla.

 

Celý článek je otištěn v čísle 3/09 časopisu Energie 21.

 

 

Autor: Ing. Zdeněk Klempera, Agri Fair, s. r. o.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *