Máme nového prezidenta

Tak máme nového prezidenta. Miloši Zemanovi samozřejmě blahopřeji. Ale mohu s čistým svědomím blahopřát i všem čtenářům našeho časopisu o obnovitelných zdrojích energie? Některé veřejně prezentované názory občana a politika Miloše Zemana na ochranu přírody a občanské aktivity lze totiž označit, mírně řečeno, za nevstřícné. Nevládní organizace Hnutí Duha to popsala jako Sedm případů Miloše Zemana.

Občan a politik Miloš Zeman již před volbami například prohlásil, že by zrušil národní park na Šumavě. Vzácnou horskou krajinu by tak otevřel developerům, stavebním projektům a těžbě dřeva. Přitom MF DNES před časem odhalila, že spoluzakladatel Zemanovy strany a šéf její jihočeské pobočky, bývalý plukovník Zdeněk Zbytek, který chtěl potlačit demonstrace v listopadu 1989 tankovou divizí, dnes čile obchoduje s Ruskem, na Šumavě vlastní řadu nemovitostí – a národní park mu zřejmě brání v další podnikatelské expanzi.

Občan a politik Miloš Zeman již před volbami prohlásil, že chce vyvlastnit, vystěhovat a zbourat ty obce na Mostecku, jež překážejí v rozšiřování uhelných dolů. Také chce pomoci nynějším vlastníkům bývalé Mostecké uhelné společnosti, jež patřila státu, ale za Zemanova premiérování skupina korupčníků vymyslela účetní operaci a přivlastnila si ji. Švýcarské soudy nyní chystají proces s Robertem Sýkorou, náměstkem ministra průmyslu v Zemanově vládě, kterého viní z účasti na miliardovém tunelu.

Občan a politik Miloš Zeman již před volbami souhlasil, aby stát postavil projekt obřího plavebního kanálu, který přes kopce a průsmyky propojí Dunaj, Odru a Labe. Proměnil by tak poslední volně plynoucí řeky v polomrtvá koryta – a každého z nás by to stálo 30 000 korun.

Občan a politik Miloš Zeman ještě v předvolební debatě řekl, že surovinu z českých uranových dolů by opět vyvážel do ciziny, což by ale znamenalo obnovit chemickou těžbu uranu, za jejíž následky platí stát desítkami miliard korun dodnes.

A co si občan a politik Miloš Zeman před volbami myslel o občanských aktivitách? Právo lidí připomínkovat projekty, které promění jejich sousedství v obchodní centrum či satelitní městečko, silnici nebo lom, považoval za zbytečné zdržování. A s ekologickými organizacemi by údajně naložil po středověkém způsobu: Vypálit, počůrat, posolit. Je vůbec možné, že stejný Miloš Zeman kdysi zahájil svoje působení ve veřejném prostoru kritikou socialistického státu za poškozování životního prostředí?

Hnutí Duha zveřejnilo před prvním kolem voleb výsledky ankety, v níž kandidáti projevili své ekologické postoje a chování. Miloš Zeman v ní obsadil poslední místo. Jako jediný nepodpořil programy snižující naši závislost na fosilních palivech a zpochybnil ochranu divoké přírody či práva občanů chránit své životní prostředí. Mimochodem – místopředsedou Zemanovy strany je český jednatel ropné společnosti Lukoil Martin Nejedlý, který je i štědrým sponzorem této strany.

Miloši Zemanovi samozřejmě blahopřeji. Ale také doufám, že si vzpomene na své ekologické názory před čtvrt stoletím.

 

Jiří Trnavský

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *