Krize jako příležitost

Hlavním cílem časopisu Energie 21 je prezentace poznatků z výzkumných pracovišť, předávání zkušeností, informace a komerční nabídka z oblasti obnovitelných zdrojů energie. Politikou, natož ideologií, se příliš nezabýváme.

Přesněji řečeno, až dosud to tak bylo. Ale doba se mění a možná budeme muset strategii přehodnotit. A třeba založíme rubriku pro nový „obnovitelný“ zdroj: hospodářskou krizi. Začíná totiž být všudypřítomná, stává se politickou a kdo ví, zda se nakonec nepromění v recesi ideologickou.

 

V čísle 2/09 prozatím věnujeme „krizi“ jen několik stran. Hned v úvodu totiž představujeme novou redakční radu.Všichni členové mají vysokoškolské vzdělání, jsou uznávaní odborníci a jejich názor je tudíž hodný respektu. Tak jsme se jich zeptali, jak se krize projevuje v jejich oboru a jak by měla vypadat energetická politika České republiky. Odpovědi jsou zajímavé, poučné a doporučuji je k přečtení.

 

Tak trochu „mimo zápis“ jsme se radních zeptali i na to, jak hodnotí recepty politiků na řešení recese a co by jim doporučili. Odpověděli všichni a také zajímavě.

 

Objevil se například názor, že strach z poklesu příjmů často brání vidět i pozitivní vliv krize. Příkladem může být krach jednoho velkého podniku s několika tisíci zaměstnanci. Dnes ale v areálu fungují desítky malých firem, které zaměstnávají ještě více lidí. Další radní považuje za nešťastné, že mandát pro řešení mají politici. Jejich rozhodnutí jsou často iracionální, neboť se snaží především zapůsobit na voliče.

 

Zajímavá je myšlenka, že recese je jen jedním z mnoha ekonomických indikátorů, který vlastně ani není tak důležitý. Navíc má očistný účinek, protože firmy se více zaměří na úspory a nové technologie. Za pozornost stojí úvaha, že nebezpečný je především strach z krize vnášený do hlav lidí ohromným množstvím často protichůdných informací v médiích. Podle dalšího radního si musí každý stát najít svá opatření. Jednotný plán z důvodu značné odlišnosti ekonomik zkrátka neexistuje.

 

Doporučení politikům byla různá, ale všichni členové redakční rady se shodli v jednom: Krize je i příležitostí pro stát a podnikatele investovat do úspor energie a do obnovitelných zdrojů. Přinese to nová pracovní místa, přidanou hodnotu vytvořenou na území České republiky a rozvoj navazujících oborů a služeb. Zvítězil tedy reálný optimismus, což je důležitá zpráva i pro nás: Nová rubrika o hospodářské krizi zatím není na programu…

 

 

 

Ing. Jiří Trnavský

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *