Kritický milník ve změně klimatu

Duben 2014 se do historie klimatické změny zapíše jako měsíc, kdy každý den překročila koncentrace oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře hodnotu 400 ppm. Hranice 400 ppm byla již naměřena loni 13. května, ovšem teď, poprvé v dějinách lidstva, koncentrace CO2 neklesla pod tuto hodnotu po celý měsíc.

„Změna klimatu, v důsledku rostoucího množství emisí skleníkových plynů v ovzduší, znamená škody v podobě extrémních projevů počasí: sucha, bouře nebo povodně. Rozumné státy se snaží snížit podíl spalování fosilních zdrojů. Ušetří tak na výdajích za uhlí, ropu nebo zemní plyn a pomohou zmírnit globální důsledky klimatické změny. Česká vláda by proto měla přestat blokovat jednání v EU o navazujících cílech snižování emisí a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů. Jen s jasným plánem klimatické politiky může hrát Evropa roli lídra při světových jednáních,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Česká republika se zhruba 12 tunami CO2 na obyvatele patří k evropským rekordmanům v produkci skleníkových plynů. Přitom snižování spotřeby energie pomocí renovace budov a modernizací průmyslu, spolu s postupným využitím místních obnovitelných zdrojů, může srazit emise oxidu uhličitého o 88 %.

Celý článek vyšel v časopise Energie 21 číslo 3/2014.

Autor: Red (Zdroj: AliES)

 

Obrázek: Milníky v měření CO2. Zdroj: AliES

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *