Zelený úděl je příležitostí pro všechny

Evropskou radu čeká náročná debata a důležité hlasování o klimatické neutralitě EU do roku 2050. Evropská komise k tomu představila nový fond, součást nového programu Evropský zelený úděl, který chudším státům EU nabídne 2,5 bilionu korun na očištění jejich ekonomik.

Evropský zelený úděl (European Green Deal) je balík ambiciózních opatření, dotýkajících se prakticky celé ekonomiky. Zabývá se zlepšením kvality jídla, moderní mobilitou, odstavováním uhelných zdrojů, navrhuje přeshraniční uhlíkovou daň, ale taky omezováním pesticidů a směřuje k uhlíkové neutralitě EU v roce 2050. Program má umožnit podílet se a profitovat na přechodu k čistým technologiím všem domácnostem a podnikatelům. Název odkazuje na Nový úděl, program zavedený prezidentem Rooseveltem ve Spojených státech během velké hospodářské krize v 30. letech k podpoře, ozdravení a reformování celé ekonomiky.

Evropský zelený úděl je podle slov nové prezidentky Evropské komise, Ursuly von der Leyonové, novou prorůstovou strategií pro celý kontinent a jeho důležitým aspektem je akcent na spravedlivý přístup a příležitosti pro všechny. První viceprezident Evropské komise Frans Timmermans řekl, že Evropa potřebuje takovou transformaci, která je spravedlivá ke všem a nenechá nikoho stranou. „Žádná jiná nebude nikdy fungovat.”

Klíčovou součástí Evropského zeleného údělu je Fond spravedlivé transformace (Just Transition Fund). V letech 2021 až 2027 nabídne chudším státům EU, pro něž by jinak byl přechod na čisté technologie příliš drahý, celkem 2,5 bilionu korun (100 miliard EUR). Čerpat z něj může i Česko.

Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, k tomu řekl: „Evropský zelený úděl je skvělá příležitost, kterou se z Evropské unie stává lídr v inovacích a nejlepší místo pro život i podnikání na světě. V rozvoji obnovitelných zdrojů můžeme bez obav směřovat k vyššímu cíli, než který ministr Havlíček před měsícem navrhl. Jejich rozvoj přijde na deset miliard ročně a další dvě miliardy potřebujeme na rozvoj akumulace. To Česko zvládne zaplatit. Z fondu a v novém unijním rozpočtu může Česko zaplatit náklady na ambiciózní opatření při transformaci celé ekonomiky včetně domácností, průmyslu a zemědělství.”

„Za rozumnou strategii pro jednání rady považuji ochotu Česka přijmout společný závazek klimatické neutrality, využít této příležitosti a obhájit pro Česko stamiliardy korun. Tyto peníze nám mohou pomoct s očištěním celé ekonomiky v čele s rozvojem OZE a úspor. Přirozeně očekávám, že na úrovni rady, která schvaluje takto zásadní krok pro celou Evropu, se nebude detailně řešit specifikace technologií. Také předpokládám, že jaderná energetika bude v ČR vystavena konkurenčnímu srovnání s levnějšími a snadněji stavitelnými OZE.”

Red (Zdroj: Komora OZE)

O Komoře OZE: Komora obnovitelných zdrojů energie (Komora OZE) je největší česká asociace sdružující profesní asociace jednotlivých obnovitelných zdrojů energie včetně průmyslových výrobců technologií a vědeckých institucí. Podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie, trvalé zvyšování jejich podílu na spotřebě energie v Česku a jejich udržitelný rozvoj. Sjednocuje a obhajuje zájmy členů. Šíří odborné informace a osvětu o využívání obnovitelných zdrojů energie. Kontakty: Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE, stepan.chalupa@komoraoze.cz, 603 420 387, Martin Mikeska, Média a komunikace, Komora OZE, martin.mikeska@komoraoze.cz, 603 780 670

Obrázky:

Příčinou globálního oteplování není samotná existence skleníkových plynů, ale zejména nadměrné zvýšení jejich koncentrace vlivem člověka. Zdroj: FinReport.sk

Evropská unie má šanci být světovým lídrem v energetických inovacích a stát se nejlepším místem pro život i podnikání. Foto archiv/Cebre

Více informací v časopise Energie 21.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *