Jak jsou pro ekologii Češi v europarlamentu?

Velká většina (16 z 21) českých europoslanců a europoslankyň v uplynulém volebním období (2014–2019) při hlasování Evropského parlamentu podporovala lepší péči o krajinu a zdraví lidí. Vyplývá to z analýzy hlasování u více než stovky vybraných relevantních návrhů, kterou na tiskové konferenci představilo Hnutí DUHA spolu s asociací ekologických organizací Zelený kruh.

Jen u tří poslanců (dva za ODS a jeden za Svobodné) převažovaly negativní postoje v této oblasti. Nejlepších (navzájem velice těsných) výsledků dosáhla pětice: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc (všichni ČSSD), Luděk Niedermayer (TOP 09) a Pavel Telička (nejdříve ANO, pak HLAS).

Experti a expertky Hnutí DUHA také vyhodnotili volební programy osmi stran a koalic, které mají šanci uspět v evropských volbách a zjistili, že nejsilnější ekologický program má koalice Spojenci pro Evropu (TOP 09 a STAN s podporou Zelených a Liberálně ekologické strany), následují Piráti a hned v závěsu Hnutí ANO. S velkým odstupem od úvodní trojice jsou ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, které hodně témat vynechávají. Program strany SPD je v tomto směru zcela nedostatečný.

Hodnocení volebních programů bylo doplněno anketou, rozeslanou stejným stranám. V anketě Hnutí DUHA položilo konkrétní otázky – jak budou strany řešit znečištění ovzduší, erozi půdy či sucho, snižování množství odpadů či modernizaci energetiky a snižování emisí skleníkových plynů. Kromě ODS a SPD všechny strany dodaly odpovědi. Výsledky ankety potvrdily silně ekologické programy Spojenců pro Evropu a Pirátů, kteří se ve všech otázkách postavily za ekologické řešení. Odpovědi ČSSD naznačují, že se kandidátky a kandidáti chtějí věnovat   ekologickým tématům, která v programu strany chybějí. Naopak u Hnutí ANO konkrétní otázky ukázaly, že obecně pozitivní postoje v programu v řadě oblastí kandidáti neplánují naplnit a inklinují spíše k toleranci znečišťovatelů a podpoře velkých zemědělců, naopak jasně se přihlásili k redukci odpadů a ochraně lesů. Podobně neprogresivní postoje v oblasti zemědělství a ochrany klimatu v anketě odhalila KDU-ČSL (která v programu o ekologických problémech a řešeních nemá skoro nic) a také KSČM. Obě strany se však kladně staví k řešení problémů s ovzduším i ochraně světových lesů.

Všechny strany, které se ankety zúčastnily, slibují, že budou přísné na průmysl z hlediska předcházení vzniku odpadů, opakovaného použití výrobků, delších záručních lhůt a dlouhodobého zajištění náhradních dílů. A shodují se také v podpoře ochrany lesů.

Filip Siblík, analytik Hnutí DUHA, k tomu řekl: “Evropský parlament byl v končícím volebním období ten, kdo do evropské politiky vnášel progresivní postoje v oblasti ochrany přírody i zdraví lidí. A čeští europoslanci a europoslankyně také z velké většiny podporovali tyto postoje. Úplně nejlepší byli tři ze čtyř sociálních demokratů (Keller, Sehnalová a Poc).

Luděk Niedermayer z TOP 09 a Pavel Telička (původně z ANO, pak za vlastní stranu HLAS). Jen u tří europoslanců převažovaly postoje proti ekologii při hlasování – u zástupců ODS a zejména Jiřího Payna ze Svobodných.”

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: “Hodnocení volebních programů a anketa mezi stranami ukazují, že nejvíce hájit prostředí pro náš život, přírodu i zdraví slibují Spojenci pro Evropu a Piráti. ČSSD má sice celkem slabý program, ale anketa i analýza hlasování europarlamentu v uplynulých pěti letech ukazují, že můžeme doufat pro postoj podporující ekologii. Hnutí ANO má dobrý program, v anketě jej zpochybňuje, ale analýza hlasování ukazuje, že v praxi se stavělo většinou za prospěšné návrhy. O poznání zelenější však byli dva poslanci, kteří od hnutí ANO odešli. Jedině program SPD se zlepšením prostředí pro život lidí nezabývá a na otázky v anketě poslanci ani nereagovali.”

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl: “Zatímco Jan Keller, Olga Sehnalová, Luděk Niedermayer, Pavel Poc či Pavel Telička aktivně hájili náš bytostný zájem na zdravém životním prostředí, europoslanci z ODS a Svobodných se chovali opačně. Znovu se ukazuje, jak je důležité podrobně sledovat a hodnotit práci politiků. A s výsledky seznamovat i veřejnost. Jen tak si můžeme naše zástupkyně a zástupce odpovědně vybrat a přimět je ke kvalitní práci.”

Podrobné výsledky analýzy hlasování, hodnocení volebních programů a předvolební ankety jsou ke stažení na stránkách www.hnutiduha.cz.*

Red (Zdroj: Hnutí DUHA a Zelený kruh)

 

Komentáře ke článku 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *