Jak jsou pro ekologii Češi v europarlamentu?

Velká většina (16 z 21) českých europoslanců a europoslankyň v uplynulém volebním období (2014–2019) při hlasování Evropského parlamentu podporovala lepší péči o krajinu a zdraví lidí. Vyplývá to z analýzy hlasování u více než stovky vybraných relevantních návrhů, kterou na tiskové konferenci představilo Hnutí DUHA spolu s asociací ekologických organizací Zelený kruh.

Jen u tří poslanců (dva za ODS a jeden za Svobodné) převažovaly negativní postoje v této oblasti. Nejlepších (navzájem velice těsných) výsledků dosáhla pětice: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc (všichni ČSSD), Luděk Niedermayer (TOP 09) a Pavel Telička (nejdříve ANO, pak HLAS).

Experti a expertky Hnutí DUHA také vyhodnotili volební programy osmi stran a koalic, které mají šanci uspět v evropských volbách a zjistili, že nejsilnější ekologický program má koalice Spojenci pro Evropu (TOP 09 a STAN s podporou Zelených a Liberálně ekologické strany), následují Piráti a hned v závěsu Hnutí ANO. S velkým odstupem od úvodní trojice jsou ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, které hodně témat vynechávají. Program strany SPD je v tomto směru zcela nedostatečný.

Hodnocení volebních programů bylo doplněno anketou, rozeslanou stejným stranám. V anketě Hnutí DUHA položilo konkrétní otázky – jak budou strany řešit znečištění ovzduší, erozi půdy či sucho, snižování množství odpadů či modernizaci energetiky a snižování emisí skleníkových plynů. Kromě ODS a SPD všechny strany dodaly odpovědi. Výsledky ankety potvrdily silně ekologické programy Spojenců pro Evropu a Pirátů, kteří se ve všech otázkách postavily za ekologické řešení. Odpovědi ČSSD naznačují, že se kandidátky a kandidáti chtějí věnovat   ekologickým tématům, která v programu strany chybějí. Naopak u Hnutí ANO konkrétní otázky ukázaly, že obecně pozitivní postoje v programu v řadě oblastí kandidáti neplánují naplnit a inklinují spíše k toleranci znečišťovatelů a podpoře velkých zemědělců, naopak jasně se přihlásili k redukci odpadů a ochraně lesů. Podobně neprogresivní postoje v oblasti zemědělství a ochrany klimatu v anketě odhalila KDU-ČSL (která v programu o ekologických problémech a řešeních nemá skoro nic) a také KSČM. Obě strany se však kladně staví k řešení problémů s ovzduším i ochraně světových lesů.

Všechny strany, které se ankety zúčastnily, slibují, že budou přísné na průmysl z hlediska předcházení vzniku odpadů, opakovaného použití výrobků, delších záručních lhůt a dlouhodobého zajištění náhradních dílů. A shodují se také v podpoře ochrany lesů.

Filip Siblík, analytik Hnutí DUHA, k tomu řekl: “Evropský parlament byl v končícím volebním období ten, kdo do evropské politiky vnášel progresivní postoje v oblasti ochrany přírody i zdraví lidí. A čeští europoslanci a europoslankyně také z velké většiny podporovali tyto postoje. Úplně nejlepší byli tři ze čtyř sociálních demokratů (Keller, Sehnalová a Poc).

Luděk Niedermayer z TOP 09 a Pavel Telička (původně z ANO, pak za vlastní stranu HLAS). Jen u tří europoslanců převažovaly postoje proti ekologii při hlasování – u zástupců ODS a zejména Jiřího Payna ze Svobodných.”

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl: “Hodnocení volebních programů a anketa mezi stranami ukazují, že nejvíce hájit prostředí pro náš život, přírodu i zdraví slibují Spojenci pro Evropu a Piráti. ČSSD má sice celkem slabý program, ale anketa i analýza hlasování europarlamentu v uplynulých pěti letech ukazují, že můžeme doufat pro postoj podporující ekologii. Hnutí ANO má dobrý program, v anketě jej zpochybňuje, ale analýza hlasování ukazuje, že v praxi se stavělo většinou za prospěšné návrhy. O poznání zelenější však byli dva poslanci, kteří od hnutí ANO odešli. Jedině program SPD se zlepšením prostředí pro život lidí nezabývá a na otázky v anketě poslanci ani nereagovali.”

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl: “Zatímco Jan Keller, Olga Sehnalová, Luděk Niedermayer, Pavel Poc či Pavel Telička aktivně hájili náš bytostný zájem na zdravém životním prostředí, europoslanci z ODS a Svobodných se chovali opačně. Znovu se ukazuje, jak je důležité podrobně sledovat a hodnotit práci politiků. A s výsledky seznamovat i veřejnost. Jen tak si můžeme naše zástupkyně a zástupce odpovědně vybrat a přimět je ke kvalitní práci.”

Podrobné výsledky analýzy hlasování, hodnocení volebních programů a předvolební ankety jsou ke stažení na stránkách www.hnutiduha.cz.*

Red (Zdroj: Hnutí DUHA a Zelený kruh)

 

Komentáře ke článku 1

  • james bruce

    Voters in the Czech Republic, Slovakia, Malta, and Latvia set out toward the elections on Saturday as a component of EU-wide parliamentary races. In spite of the fact that the Czech Republic is the main nation where casting a best essay writing service ballot are conceivable through the span of two days, voter turnout is generally expected to linger behind the EU normal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *