Informace o stavbě reaktorů jsou tajné?

Podle organizace Calla – Sdružení pro záchranu prostředí odmítá ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnit podklady týkající se přípravy výstavby nových jaderných reaktorů. Calla zatím bezúspěšně žádá o zpřístupnění analýzy investorských modelů výstavby nového jaderného zdroje a postupu přípravy a realizace nových jaderných zdrojů v lokalitách Dukovany a Temelín. Tak se požádá soudně.

Vyšlo v časopise Energie 21 č. 2/2020.

Formálním důvodem odmítnutí ze strany MPO má být, že jde „o novou informaci, která vznikla při přípravě rozhodnutí povinného subjektu“. Po jednání vlády z 8. července 2019, která rozhodla a vybrala konkrétní model přípravy jaderného zdroje, však již takové odůvodnění ztrácí svůj racionální smysl. Tím pravým bude skrýt skutečná rizika dopadů této investice na peněženky daňových poplatníků a spotřebitelů elektřiny.
Vládní rozhodnutí o stavbě nového reaktoru znamená také rozhodnutí o veřejné finanční podpoře pro jím vyráběnou drahou elektřinu, která dorovná rozdíl oproti levnějším zdrojům. Podle aktuální studie banky Lazard je nejnižší cena elektřiny z nových jaderných reaktorů kolem 106 eur/MWh. Vedle toho dlouhodobé ceny elektřiny na pražské burze jsou sotva poloviční a poloviční jsou i investiční náklady na nově stavěné fotovoltaické nebo větrné elektrárny. Smlouva, kterou má stát firmě ČEZ garantovat ekonomickou návratnost projektu, však doposud nebyla zveřejněna. Rovněž tak návrh mechanismu podpory stavby jaderných zdrojů, který měl připravit ministr Havlíček do konce března.
Zatímco nad ekonomickými dopady rozhodnutí o investici přinejmenším 200 miliard na jeden reaktor je udržována mlha, ČEZ požádal Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení umístění dvou reaktorů po 1200 MW elektrického výkonu v Dukovanech. Že by se ale měl stavět víc než jeden reaktor, zpochybňuje i vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl: „Postavit dva bloky do roku 2040, na to prostě naše země sílu ekonomickou ani personální, ani strojírenskou v podstatě nemá.“
Edvard Sequens, energetický konzultant Calla, řekl: „Mrzí mne, že oznamujeme podání žaloby na ministerstvo i přes problémy, které naše země zažívá s koronavirovou pandemií. Běží však zákonné lhůty a nešlo již otálet. Žádat transparentnost je u několikaset miliardové investice a daleko vyššími potenciálními náklady na dotování elektřiny na místě.“*
Red (Zdroj: Calla)

Obrázek:
Státní úřad pro jadernou bezpečnost požádal o povolení umístění dvou reaktorů v Dukovanech. Foto archiv/Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *