Evropská komise schválila notifikaci

Evropská komise schválila notifikační rozhodnutí pro podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) uvedených do provozu v období 2006–2012 a označila tuto podporu za slučitelnou s vnitřním trhem. Komise svým rozhodnutím stvrdila, že forma podpory je v souladu s unijními pravidly pro státní podporu a nenarušuje hospodářskou soutěž.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je rozhodnutí komise dobrá zpráva pro jistotu celého trhu OZE i energetiky v České republice. „Jde bezpochyby o jedno z vůbec nejnáročnějších notifikačních řízení, které Česká republika vedla u EK a dosáhla úspěšného konce. V letošním roce jde již o třetí notifikační rozhodnutí v oblasti OZE, které se podařilo týmu na MPO pozitivně dokončit. V srpnu jsme přivezli z Bruselu notifikační rozhodnutí pro podporu malých vodních elektráren a malých bioplynových stanic uvedených do provozu od roku 2016 a zároveň se dále MPO podařilo ve vztahu k notifikačnímu řízení také ujasnit s EK velmi komplikovanou záležitost týkající se MVE rekonstruovaných v období 2013–2015. Ohledně vydávání notifikačních rozhodnutí je tedy MPO a ČR v současném období velmi úspěšná,“ řekl ministr Jan Mládek.

Předseda Solární asociace Tomáš Buzrla k tomu řekl: „Věříme, že ukončení notifikačního procesu přispěje ke stabilizaci sektoru obnovitelných zdrojů v České republice a vrátí důvěru desítkám tisíc podnikatelů nejen v solární energetice, ale také zemědělcům, obcím a bankovním institucím. Můžeme se naplno věnovat dalšímu rozvoji decentrální energetiky a akumulaci.“

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost k tomu dodal: „Evropská komise vyslovila jasný souhlas s podporou obnovitelných zdrojů v Česku. Končí tak debata o tom, zda lze podporu vyplácet, či nikoliv. Pravdou však zůstává, že ERÚ mohl vypsat podporu i bez této pozice EU.“ Martin Sedlák nyní doufá, že Energetický regulační úřad nyní vydá cenové rozhodnutí v co nejkratší době. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková ale již dříve uvedla, že pokud bude notifikace schválena, pak ERÚ vydá cenová rozhodnutí i výběr finančních prostředků na všechny notifikované zdroje.

Pro úplné vyřešení situace pro všechny podporované zdroje je nyní nutné dokončení tří zbylých notifikačních procesů. „Tak jako po celý rok, opět vyzýváme všechny zúčastněné státní instituce v čele s MPO a ERÚ, aby v nasazeném úsilí a intenzivní komunikaci s Evropskou komisí nepolevovaly a co nejdříve věcně uzavřely všechna zbývající notifikační řízení. Teprve pak mohou mít dotčení investoři jistotu, že jejich projekty mají dlouhodobou budoucnost,“ řekla tisková mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková.*

Red

Obrázek:

Ministr Jan Mládek: Jde o jedno z nejnáročnějších notifikačních řízení. Foto archiv/Parlamentní listy

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *