Elektrárna u Kladna je v souladu s krajinou

Koncem ledna loňského roku se u obce Pchery nedaleko Kladna odehrálo velkolepé divadlo: Obří jeřáb pomalu vyzvedl do výše téměř devadesáti metrů gondolu větrné elektrárny těžkou sto dvacet tun a přesně ji usadil na tubus. Pak stejným způsobem umístil i rotor o průměru sto metrů. Byla instalována zatím největší větrná elektrárna v České republice. Investorem a developerem projektu je skupina J&T, provozovatelem společnost VTE Pchery.

Skupina J&T se zabývá zejména strategickým investováním v oblasti energetiky. Vyhledává vhodné projekty, vkládá do nich finanční prostředky, organizuje realizaci a provoz. Jednou z priorit skupiny, s výhledem do budoucnosti, jsou investice do technologií využívající obnovitelné zdroje energie.

 

Významným strategickým záměrem skupiny J&T je stavba větrného parku 25 větrných elektráren v lokalitě Moldava v Krušných horách. Tento projekt je ale natolik rozsáhlý a složitý, že se manažeři rozhodli realizovat nejprve jednu „pilotní“ elektrárnu, na které by si ověřili technologii, development a provoz.

 

Volba padla na projekt v lokalitě Pchery nedaleko Kladna. Zahrnoval dvě elektrárny s výkonem 3 MW a celková investice byla plánována zhruba ve výši 190 milionů korun.

Generálním dodavatelem byla společnost ČKD Blansko Wind, dodavatelem technologie finská firma WinWinD.

 

Obě větrné elektrárny jsou typu WWD−3 a obsahují špičkovou technologii založenou na patentovaném systému Multibrid. Jako první v ČR například mají rotor (vrtuli) o průměru 100 metrů. Výška osy rotoru (stožáru) je 88 metrů.

 

Projekt byl financován z prostředků skupiny J&T a také komerčním úvěrem od bankovního ústavu UniCredit.

 

Celý článek je otištěn v čísle 2/09 časopisu Energie 21.

 

Autor: Ing. Jiří Trnavský

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *