Dřevní pelety se nakupují až v létě

Dřevní pelety patří ke komoditám, jejichž ceny se každým rokem hýbou podle toho, kdy začíná a končí topná sezóna. Nejlevnější jsou v létě, naopak nejdražší jsou právě teď, koncem zimy a na jaře. Dlouhodobě jsou však průměrné ceny pelet stabilní a v České republice dokonce levnější než jinde.

Stručný vtah z článku, který vyšel v čísle 2/2017 časopisu Energie 21.

Aktuální vyšší ceny pelet by mohly leckoho slušně vyděsit. Konec zimy totiž není nejvhodnější moment k výpočtu ročních nákladů, ceny jsou na maximech. Většina zkušených majitelů peletových kotlů nakoupila už koncem jara nebo v létě za mnohem nižší ceny. Obvykle mají doma sklad pelet, jehož velikost odpovídá jejich roční spotřebě. „Za vysoké ceny nakupují jenom ti, kteří podcenili přípravu, neodhadli spotřebu nebo je překvapila dlouhá a tuhá zima,“ vysvětluje Vladimír Stupavský, předseda sdružení Klastru Česká peleta.

Letošní zima byla ve srovnání s těmi předchozími delší, takže se možná někteří spotřebitelé dostali na dno svého skladu dříve, než očekávali. Poučení je jednoznačné: je třeba dobře počítat a dělat si rezervy. Jak spočítat, kolik protopíte v nadcházející topné sezoně?

Průměrně to je u rodinného domu 4 až 5 tun pelet, pokud ovšem neohříváte také vodu. S ohřevem vody obvykle spotřebujete ještě o další tunu pelet navíc. Kdo dosud topil uhlím, může předpokládat, že s peletami kvality A1 protopí asi 80 % toho, co protopil v uhlí. Je možné zkusit také výpočet podle výkonu kotle. Pokud je správně nadimenzován, každá 1 kW jmenovitého výkonu kotle si vyžádá asi 200 kg pelet (tedy 25 kW kotel spotřebuje cca 5 tun pelet kvality A1).

„Dejte si ale pozor na nekvalitní pelety, které sice mohou být někdy nabízeny za nižší cenu, ale nedosahují takové výhřevnosti a mechanické odolnosti jako ty kvalitní, mají více popele a mohou obsahovat nepovolené příměsi. Nakonec jich tedy budete muset spálit víc a zaplatíte také víc,“ upozorňuje Vladimír Stupavský. Pokud si chcete být jisti, že pořizujete pelety vysoké jakosti vyrobené pouze z čistého dřeva, vybírejte certifikované pelety označené jako ENplus A1. Výhřevnost i další parametry se každodenně kontrolují, a tak můžete mít jistotu, že nakupujete odpovídající kvalitu.

Jakmile topná sezóna skončí, padají ceny pelet pravidelně každým rokem o 10 až 20 %. Souvisí to zaprvé s tím, že firmy chtějí stimulovat poptávku i v měsících, kdy se kotle v rodinných domech vypínají. Ale svou roli hraje taky rytmus práce na dřevařských pilách, odkud výrobci pelet berou svoji surovinu. Zatímco v zimě často stojí nebo je výroba v útlumu, na jaře se rozjíždějí na plné obrátky.

Prodejci se chtějí zboží zbavit co nejdříve, aby neleželo do zimy ve skladech. Naopak distributoři, u nichž sháníte pelety v zimě, žádají vyšší cenu za dražší zimní výrobu, anebo za to, že skladovali a převáželi pelety vyrobené v létě.

Kdo je informován o tom, jak se sezónně mění ceny pelet, bude se řídit podle ročních průměrů a nenechá se odradit aktuálně vyššími zimními cenami. Až budete plánovat roční náklady, můžete navíc počítat rovnou s průměrnou letní cenou, protože slevy přicházejí každý rok a budete mít několik měsíců na to, abyste se stihli včas zásobit.

V Česku navíc kupujeme dřevěné pelety za nižší ceny, než kupují zákazníci v dalších evropských státech. Ze srovnání Rakouska, České republiky, Řecka, Španělska, Francie, Itálie, Litvy, Lotyšska a Švédska vyplývá, že Česká republika patří k zemím s většími sezónními výkyvy. Ale i v době, kdy jsou ceny u nás nejvyšší, stále kupujeme pelety výrazněji levněji než všechny srovnávané země v jakémkoli období. Můžeme předpokládat, že to tak i zůstane, protože máme levnější vstupy a výrobní procesy.

Dřevní pelety jsou navíc i dlouhodobě levnější než elektřina, topný olej i plyn. Pohybují se zhruba na stejné úrovni jako hnědé uhlí, ale jsou mnohem ekologičtějším i komfortnějším palivem. Navíc většina starých kotlů na hnědé uhlí nesplní parametry vyšších emisních tříd, které v blízké budoucnosti budou podmínkou pro všechny kotle v domácnostech. Už dnes probíhají revize kotlů, které odhalí ty, kteří neekologické kotle budou muset po roce 2022 vyřadit z provozu.

Ing. Vladimír Stupavský, Klastr Česká peleta

Obrázky:

Certifikované pelety jsou označené ENplus A1 – výhřevnost i další parametry se u nich každý den kontrolují. Foto archiv/Česká peleta

Dřevní pelety jsou dlouhodobě levnější než elektřina, topný olej i plyn. Zdroj: Česká peleta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *