Dotace s otazníkem

Zatím převládá mezi ekonomy a veřejností názor, že elektřina z obnovitelných zdrojů může konkurovat tradiční energetice jen díky státním dotacím...

Názory se ale mění a ten čas možná právě nastal. Cílené dotace jsou legitimním nástrojem státu i v tržní ekonomice, ale jen za přesně stanovených a kontrolovaných podmínek. Jinak mohou být lehce zneužity, stanou se brzdou a zdrojem potíží. A právě to i je hlavní důvod současných problémů kolem slunečních elektráren. Co se stalo? Státní podnik ČEPS na jaře dosti nečekaně ohlásil přetížení přenosových sítí a nebezpečí kolapsu. Na to obratem reagovali tři dominantní distributoři elektřiny a přestali poskytovat připojení novým obnovitelným zdrojům. Jenže v běhu už byly stovky projektů a investoři se začali ptát, kdo jim nahradí případné zmařené výdaje.

Proběhlo politické hledání viníků, bohužel s očekávaným výsledkem: Podle odpovědných institucí za vše mohou až příliš „zelené“ plány Evropské unie, které donutily naše zákonodárce až příliš podpořit obnovitelné zdroje. Technologie pak sice zlevnily, ale regulační úřad ani vláda na to, údajně z objektivních důvodů, nereagovali. A sami poslanci neměli na změnu zákona dostatek politické vůle.

Nezávislé zdroje ale nabízejí i jiné příčiny jejich nečinnosti. Kromě legitimního lobování investorů to mohla být například skrytá podpora polostátní společnosti ČEZ. Nebo osobní zájem některých politiků a úředníků na udržení výhodných podmínek co nejdéle. Přinejmenším do doby než i svoji soukromou elektrárnu uvedou do provozu …

Jenže vláda musí v roce 2011 ušetřit, a tak došlo i na fotovoltaiku. Podporovat se budou jen menší projekty na střechách a hledají se i další možnosti, jak snížit hrozbu zdražení elektřiny pro domácnosti až o dvanáct procent a pro firmy až o dvacet procent  Kdo ale stihne spustit elektrárnu nejpozději na Silvestra, může být klidný, o tučné zisky nepřijde.

A jaké je poučení? Velké firmy budou vždy tvrdě prosazovat své ekonomické zájmy a politici a úředníci nejspíš zůstanou náchylní k soukromému podnikání. Celé energetice bez výjimky tak nejvíce prospěje postupné odbourání všech otevřených i skrytých forem státních intervencí.

Jiří Trnavský

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *