Dodávky zkapalněného plynu do Polska

Koncem července dorazila do přístavního terminálu LNG prezidenta Lecha Kaczyńského v polském Świnoujści první dodávka zkapalněného zemního plynu u USA. Je to na základě dlouhodobé smlouvy mezi společností PGNiG a americkým didavatelem, společností Cheniere Energy. Smlouva z listopadu 2018 zajistí Polsku během 24 let dodávku LNG ve výši asi 30 miliónů tun.

Informace vyšla v časopise Energie 21 č. 4/2019.

Zkapalněný zemní plyn (LNG) v objemu asi 165 tisíc metrů krychlových (tj. po regazifikaci asi 95 miliónů krychlových metrů plynu) dopravila do terminálu společnost Oak Spirit.

Oficiálního přijímacího ceremoniálu se ve Świnoujścii zúčastnili zástupci polské vlády, místní úřady a vedoucí pracovníci firem PGNiG a Cheniere Energy. Společnost Cheniere Energy, Inc. je předním producentem a vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG) ve Spojených státech. Disponuje platformou (v provozu nebo ve výstavbě) pro zkapalňování zemního plynu s kapacitou až 45 milionů tun ročně. Polská ropná a plynárenská společnost (PGNiG) je lídrem polského trhu se zemním plynem. Vyrábí také teplo a elektřinu a má podíl ve společnostech, které poskytují geofyzikální, vrtné a další služby.

„Před dvěma lety jsme na tomto místě společně s našimi partnery z Cheniere pozdravili vůbec první dodávku americké LNG do Polska a do této části Evropy. Náklad, zakoupený v rámci spotové transakce, pocházel z Cheniere. Dnes se také setkáváme s našimi americkými partnery a dnešní dodávkou otevíráme první dlouhodobou smlouvu na nákup LNG z USA,“ řekl Piotr Woźniak, prezident správní rady PGNiG. „Naše portfolio smluv s dodavateli z USA pokrývá více než 9 miliard kubických metrů zemního plynu ročně – to je více než dovážíme z Ruska. Takový objem posiluje energetickou bezpečnost Polska, ale také nám dává příležitost aktivně se podílet na obchodování s LNG na světovém trhu,“ dodal Woźniak

„Tento první náklad v rámci naší dlouhodobé dohody je začátkem více než dvou desetiletí partnerství, které přinese do Polska spolehlivou, čistou a bezpečnou energii,“ řekl Anatol Feygin, výkonný viceprezident a obchodní ředitel společnosti Cheniere. „Je nám ctí, že dnes můžeme stát s našimi partnery a uvítat tento zahajovací náklad, po kterém bude následovat mnoho dalších let.“
V listopadu 2018 společnost PGNiG podepsala s Cheniere Marketing International 24letou dohodu. V letech 2019–2022 bude celkový objem dodávek činit přibližně 0,52 miliónu tun LNG (tj. po regazifikaci přibližně 0,7 miliardy kubických metrů plynu). V letech 2023–2042 dosáhne celkový objem dovozu asi 29 milionů tun LNG (asi 39 miliard krychlových metrů plynu).

Dodávky budou založeny na systému DES (dodávka ze skladu), kde dodání do terminálu ve Świnoujście zajišťuje prodávající. Dříve dodávky společnosti LNG v USA přicházely do Świnoujście v rámci spotových transakcí a v rámci střednědobé smlouvy. Společnost PGNiG dosud obdržela sedm dodávek tohoto typu.

Red (Zdroj: Polska Agencja Prasowa S. A.)

Foto archiv/Energie 21

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *