České teplárenství potřebuje pozitivní inspiraci a méně regulace

Ve dnech 21. až 23. dubna Hradec Králové hostí 21. ročník největší oborové konference ve střední Evropě – Dny teplárenství a energetiky. Podle zástupců pořadatele, Teplárenského sdružení ČR, bude na programu i nový strategický plán Evropské komise pro oblast energetiky, který byl v Bruselu představen v únoru letošního roku. Plán se zabývá i teplárenstvím.

Stručný obsah článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 2/2015:

Pro Českou republiku je strategický plán Evropské komise pro oblast energetiky zajímavý i tím, že komise se pravděpodobně poprvé hlouběji zabývá právě teplárenstvím. Až dosud se totiž debatovalo především o elektřině a plynu. Přitom je zřejmé, že součástí energetické politiky EU musí být i výroba tepla v soustavě centrálního zásobování.

Současné dění  kolem našeho teplárenství nám přiblížil Ing. Martin Hájek, Ph.D., ředitel Teplárenského sdružení ČR.

V úvodu rozhovoru zdůraznil, že pro sdružení je nyní klíčové téma stávající diskriminace dálkového vedení tepla. „Nevadí nám ani tak tlak na snižování emisí, jak je nám často podsouváno, ale že teplárny platí emisní povolenky, zatímco naši konkurenti ve výrobě tepla nikoliv. Dokud povolenka stojí sedm eur, je to ještě snesitelné, bude-li stát dvacet eur, pak teplárny nebudou schopné konkurovat, pokud nebude obdobná platba zavedena i pro individuální výrobu tepla. Protože teplárny nevyrábí jen teplo, ale také elektřinu, je pro nás velmi důležitý i vývoj tohoto trhu, který je dnes pokřivený nejrůznějšími dotacemi. Evropská komise chce připravit nový design trhu, což ale může v budoucnu přinést další nejistotu,“ řekl Martin Hájek. Poukázal také na důležitost spolupráce tepláren s místní samosprávou a nutnost více na veřejnosti prezentovat investice do projektů, které zlepšují životní prostředí.

Na příkladu některých zemí pak ukázal, co naše teplárenství také potřebuje. “České teplárenství v dnešní těžké době potřebuje nějakou opravdu pozitivní inspiraci. Například úspěšný finský model ukazuje, že teplárenství může fungovat velmi dobře s minimem legislativy a regulace. Finsko totiž nemá žádný specializovaný zákon týkající se teplárenství, vystačí si se standardním obchodním zákoníkem. Místo speciálního regulačního úřadu jim stačí fungující antimonopolní úřad, který řeší případné zneužití dominantního postavení. Je to určitě důvod k zamyšlení, jestli v ČR opravdu potřebujeme tolik detailní energetické legislativy a jestli to nakonec není kontraproduktivní nejen z pohledu teplárenských společností, ale i jejich zákazníků,“ řekl na závěr rozhovoru Martin Hájek.*

Připravila redakce (zdroj: Teplárenské sdružení ČR a Exponex, s. r. o.)

Obrázky:

Teplárny by měly veřejnosti více ukázat, že investují do projektů, které zlepšují životní prostředí. Foto archiv/Teplárny Zlín

Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR. Foto archiv/TS ČR 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *