Ceny E.ON Energy Globe byly rozdány

Nejlepším ekologickým projektem České republiky a absolutním vítězem 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se stal projekt Nesnězeno.cz zachraňující jídlo z českých restaurací, kterému jinak hrozí likvidace ve formě odpadu. Český formát světové ekologické soutěže každoročně oceňuje nejlepší projekty usilující o ochranu přírody a úsporu energií.

Do letošního ročníku největší tuzemské soutěže oceňující ekologické projekty se zapojilo celkem 273 projektů, z nichž deset vybrala odborná porota do finálního hlasování veřejnosti. V pěti soutěžních kategoriích – Obec, Firma, Produkt, Vzdělávání a Stavba – proti sobě stály vždy dva nominované projekty. „O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala široká veřejnost prostřednictvím on-line hlasování. Celkem lidé projektům poslali 37 tisíc hlasů. Absolutním vítězem soutěže se stal projekt Nesnězeno.cz, který zvítězil také v nově zavedené kategorii Produkt, kde získal od veřejnosti téměř šest tisíc hlasů,“ vysvětluje Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON, která soutěž v Česku organizuje. A kdo jsou letošní vítězové v jednotlivých kategoriích a podle hlasování veřejnosti?

– V kategorii Obec zvítězil vsetínský projekt zaměřený na omezení spotřeby jednorázových plastů. V rámci projektu s podtitulem „Je to čistě na nás“ obec zavedla systém vratných nápojových kelímků při pořádání různých sportovních, společenských a kulturních akcí. Ke snížení množství plastového odpadu mohou Vsetíňané přispět také používáním znovupoužitelných textilních sáčků, které jsou vyráběny ve spolupráci s neziskovým sektorem.

– Prvenství v kategorii Firma získal Institut cirkulární ekonomiky. Ten představil unikátní technologii úpravy bioplynu z čistírenských kalů na biometan, který následně slouží jako palivo pro vozidla městské hromadné dopravy.

– V kategorii Produkt zvítězil projekt Nesnězeno.cz. Pomocí mobilní aplikace si mohou lidé vybrat a objednat za zvýhodněnou cenu jídlo, které se daný den nepodařilo prodat v restauraci, bistru a podobně. Více než 50 tisíc uživatelů aplikace si již nyní může vybírat z nabídky 270 provozoven z celé České republiky. Projekt se stal i celkovým vítězem.

– V kategorii Vzdělávání získal nejvíce hlasů veřejnosti projekt Včelí stráž, který se věnuje vzdělávání dětí i vedoucích kroužků zaměřených na včelařství. Projekt sdružuje 220 kroužků po celé České republice, do jejichž aktivit se každoročně zapojí přes dva tisíce dětí. Děti si zkoušejí nelehkou manuální práci, točí a sdílejí videonávody a samy přicházejí s řešeními problematické situace se včelstvem v budoucnu.

– Prvenství v kategorii Stavba získala energeticky úsporná školka v Sedlejově. Novostavba s minimální energetickou náročností dokonale zapadá do původní vesnické architektury malé obce na Vysočině. Prosklená stěna z francouzských oken zajišťuje dětem dostatek denního světla a pohodlný přístup na zahradu školky.

Vítězové jednotlivých kategorií obdrželi vouchery od společnosti Buderus, Hornbach a energetické společnosti E.ON. Za celkové vítězství převzala dvojice Michaela Gregorová a Jakub Henni za projekt Nesnězeno.cz hlavní výhru v podobě plně elektrického vozu ŠKODA Citigo iV a také solární střídač s 4kWh baterií v hodnotě 180 tisíc korun od ABB.*

Red (Zdroj: E.ON a Lesensky.cz)

Obrázky:

Společnost E.ON Česká republika reprezentoval generální ředitel Martin Záklasník

Vítězové v jednotlivých kategoriích (společně s moderátory slavnostního večera)

Celkoví vítězové Michaela Gregorová a Jakub Henni převzali za projekt Nesnězeno.cz i plně elektrický vůz ŠKODA Citigo iV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *