Cena dřevních pelet v dohlednu neporoste

Zatímco ceny veškerých konvenčních zdrojů vytápění jako elektřina, plyn, uhlí a olej v uplynulém roce rostly, ceny dřevních paliv, tedy kusového dřeva, pelet a briket, klesaly nebo maximálně stagnovaly. Tento trend by měl pokračovat i v následujících letech, upozorňuje Klastr Česká peleta.

Nejen ceny uhlí, ale i elektřiny a zemního plynu stabilně rostou, což se dále promítá do rozpočtů těch, kteří tyto zdroje využívají pro vytápění domova nebo nebytových prostor. Alternativou k nim je tak hlavně vytápění biomasou. Ceny dřevních paliv – kusového dřeva, pelet a briket – zejména kvůli probíhající kůrovcové kalamitě klesají nebo alespoň stagnují, jak upozorňuje předseda Klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Podle něj se navíc v příštích letech situace nejspíš nezmění. „Tento trend můžeme pozorovat v posledních třech letech a předpokládáme, že pro následující tří- až pětileté období zůstane zachován,“ říká Stupavský.

Stupavský také upozorňuje na další dopady kůrovcové kalamity, které podle něj nemusí být nutně negativní. „Z dlouhodobého hlediska nám může pomoci opravit dosavadní neudržitelný způsob hospodaření v našich lesích a jejich druhovou skladbu a omezit vývozy kulatiny do zahraničí,“ vysvětluje předseda Klastru. Během příštích dvou let tak podle něj naroste výroba dřevěných pelet minimálně o sto tisíc tun, čímž česká produkce překročí hranici půl milionu tun pelet za rok. „Toto množství pohodlně zajistí teplo pro sto tisíc domácností, které stejně musejí do roku 2022 vyměnit kotel kvůli zákonnému omezování zastaralých topných systémů a ústupu od uhlí,“ dodává Stupavský.

Dřevo je nejpřirozenějším obnovitelným zdrojem pro vytápění v Česku. Jako moderní řešení se pak nabízí dřevní pelety. Ty se vyrábí na pilách ze zbytků vzniklých při zpracování dřeva, a to bez jakýchkoliv chemických pojiv a znečišťujících látek. Jelikož se při jejich spalování uvolňuje pouze tolik oxidu uhličitého, kolik předtím stromy pohltily během svého růstu, jedná se o ryze ekologické palivo. Na rozdíl od běžného kusového dříví je vytápění s nimi navíc téměř bez práce.

Náklady na pořízení peletového kotle se pohybují v řádu desetitisíců, přičemž mnohdy jsou vybaveny automatickým provozem a poskytují tedy podobný komfort jako elektřina. Investice do peletového kotle se podle údajů serveru Ceska-peleta.cz vrátí zpravidla do pěti let. Pokud lidé přechází z vytápění elektřinou nebo topným olejem, je návratnost ještě kratší.*

Red (Zdroj: Agenura Havas PR Prague)

Obrázky:

Dřevní pelety jsou osvědčeným palivem pro moderní vytápění biomasou. Foto archiv/Stora Enzo

Cena dřevních pelet by nyní měla spíše klesat nebo alespoň stagnovat. Foto archiv/Stora Enzo

Více informací v časopise Energie 21.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *